Cesty žen v prostředí církve

zena at v cirkvi
Pozice žen v církvi ještě ani dnes není rovna té mužské. Přesto i v příběhu církve mají ženské osobnosti svoji nezaměnitelnou úlohu. Kniha kněze Zdeňka Jančaříka přináší mnoho osudů žen, které do historie církve jednoznačně zasáhly.

Přestože se během pontifikátu papeže Františka mluví častěji o větší roli žen v církvi a ženy se dostávají dokonce do řídicích rolí v některých vatikánských nebo jiných církevních úřadech, stále existují tabu, která jsou pro současnou římskokatolickou církev nepřekročitelná a nedotknutelná: hlásání evangelia (kazatelská služba) při liturgii, udělování některých svátostí ženami v prostředích, kam se muži přirozeně nedostanou nebo v nich nejsou přítomni (hospice, zdravotní zařízení, domy s pečovatelskou službou), svěcení žen na jáhenky nebo kněze, ale také třeba jen přítomnost žen na kněžských radách, v biskupských grémiích, v ekonomických úřadech apod. Žena je dnes v západní církvi převážně odsunuta do role naslouchající, poslušné, modlící se a o ničem nerozhodující, skromné „služebnice“.
V dlouhém příběhu církve měly však ženy často mimořádně silné postavení, kterého dosáhly takříkajíc na vlastní pěst a vlastními schopnostmi. Řada „silných“ žen začíná první apoštolkou Máří Magdalénou a ženami, které „chodily“ s Ježíšem, ale pokračuje velkými postavami starověku (sv. Helena), středověku (sv. Klára, Kateřina Sienská, Brigita Švédská, Jana z Arku) – a novověku (Terezie z Avily, Terezie z Lisieux, Edita Stein). Zvláštní roli mají v nové době duchovní průkopnice, z nichž některé ani nepřijaly křest, ale svým osobitým přístupem k Bohu a svou přímočarou spiritualitou vyhloubily mimořádně silnou brázdu (Etty Hillesum, Madeleine Delbrel, Simone Weil, z českých žen Vojtěcha Hasmandová, Eliška Pretschnerová, Mireia Ryšková a další). Kniha komentuje silné a inspirativní momenty ze života těchto žen a vytváří mozaiku příběhů a osudů, které by měly podpořit „teologii silného ženství“ v církvi.

Žena ať v církvi promluví

Autor: Zdeněk Jančařík

Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Formát: 145×200 mm
ISBN: 978-80-262-1874-6
Doporučená cena: 299 Kč

Knihu Žena ať v církvi promluví vydalo nakladatelství Portál.

Ukázka z knihy

Jinak věřící a myslící než vládce se v totalitním politickém systému ocitá v situaci myši, kterou má kočka ve svých drápech. Myš už nepřesvědčuje kočku o své pravdě, jedinou pravdu má kočka. Zmocnila se jí násilím, drží ji a možná ji i zabije. Občas si s ní hraje, pustí ji, dovolí jí kousek poodběhnout, ale sotva jí myš ukáže záda a běží, skočí kočka znovu po ní, aby si ji zase přitáhla zpátky. Myš zůstává v moci kočky do té doby, dokud ji kočka ještě může dostihnout, proto ji kočka nechce nechat utéci ze sféry své moci. Mnoho aktivních křesťanů se za vlády Stalina a Hitlera dostalo do pasti totalitní mašinérie, z níž bylo často jediných východiskem svědectví o pravdě a smrt. Totalitarismy moderního typu přivedly do stejných věznic svědkyně pravdy z různých stran. Ty ženy stojí v zástupu novodobých svatých v tiché koalici, které říkáme „ekumenismus krve“.

Prohlédněte si kompletní ukázku.

O autorovi

Zdeněk Jančařík je katolický kněz, salesián, překladatel a současně i spisovatel. Vystudoval teologii na Univerzitě Karlově v Praze, postgraduální studia ho zavedla do Říma. Deset let pracoval jako šéfredaktor nakladatelství Portál. V Portále vyšly jeho knihy Plátno z Turína, Miláček Páně a knižní rozhovor s Ludmilou Javorovou Ty jsi kněz navěky.

Zdroj informací: Český rozhlas


Nakladatelství Portál načíná na knižním trhu 30. rok existence. Portál byl založen v roce 1990 s cílem pomáhat při výchově dětí a mládeže. Knižní produkci doplňují periodika. Od podzimu 2006 pořádá Portál také odborné semináře určené pedagogům mateřských a základních škol, školních družin a dalších vzdělávacích či volnočasových zařízení.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŽena ať v církvi promluví

Jančařík, Zdeněk

Portál, 2022

Napsat komentář