Historie trochu jinak

rytir
Dějiny nemusí být jen o číslech a suchých faktech. Umí být také napínavé, plné dramat a překvapení. Dnes vám představíme trojici knih, s nimiž vás výlet do historie rozhodně nudit nebude.

Který fanoušek videoher by neznal Assassin’s Creed? Dnes už kultovní série se dočkala vlastní knihy, která se pyšní nejen atraktivním grafickým zpracováním, ale také velkou porcí zajímavého obsahu. Čtenář dostane příležitost proniknout na pozadí herního příběhu, zjistí, co na něm je pravdy, a nenásilnou formou se poučí, jak skutečně vypadal život v dobách slavných templářů.

Nic není pravda, vše je dovoleno. Poznej historii díky legendární videoherní sérii.
Série Assassin’s Creed® již od prvního dílu milionům hráčů po celém světě otevírá cestu k poznávání dějin lidstva. Řecko ve víru peloponéské války, Egypt za královny Kleopatry, renesanční Itálie, Karibik v době rozkvětu pirátství, Francie zmítaná revolucí nebo Londýn za vlády královny Viktorie nejsou pouze náhodně vybraná dějiště jednotlivých dílů ságy. Právě na těchto místech a v těchto dobách se psala světová historie.
V této knize se poprvé setkává svět počítačových her s dějepisem. Čtivé texty renomovaných historiček a historiků a pravidelných přispěvatelů časopisu Historia doprovázejí nádherné ilustrace vývojářské společnosti Ubisoft ze série Assassin’s Creed®.
Poznejte historii díky světově nejoblíbenější videohře, která před vámi ožije v této plnobarevné publikaci!

Assassin’s Creed – 2 500 let historie

Autor: Victor Battaggion
Přeložil: Martin Hromek

Počet stran: 432
Vazba: vázaná
Formát: 195×250 mm
ISBN: 9788075657817
Doporučená cena: 678 Kč

 

Knihu Assassin’s Creed – 2 500 let historie vydalo nakladatelství Jota.

Ukázka z knihy

Hlavní příběhovou linkou hry je boj mezi asasíny a templáři. Obě skupiny jsou vykresleny poměrně přesně, i když se historická fakta někdy musí podřídit potřebám příběhu. Jejich vzájemné soupeření má jistý filosofický rámec, který můžeme jednoduše shrnout tak, že zatímco asasíni představují chaos, templáři jsou zosobněním řádu. Obě skupiny mají stejný cíl: učinit svět lepším a spasit lidstvo. Jejich prostředky se však zcela zásadně liší. Hráč začíná hrát jako jeden z asasínů, později se však může přidat k templářům nebo stát i mimo obě skupiny a sledovat své vlastní cíle. (str.8)

Prohlédněte si i zbytek ukázky.

assasins-creed

 

————————————————

Z nebezpečného světa asasínů a intrik se přesuneme k něčemu klidnějšímu. Fajnšmekry, kteří si potrpí na dobrou kávu, kakao nebo třeba silné kvalitní čaje, potěší kniha přibližující historii těchto pochutin na našem území.

V renesanci a baroku se do Evropy dostalo množství dosud nevídaných poživatin, jako byla například kukuřice, vanilka, brambory, paprika či rajčata. Mezi nápoji to byly káva, čaj a čokoláda, které začaly konkurovat dosud dominujícímu pivu a vínu. Tyto tři nealkoholické novinky nejprve vzbudily pozornost mezi cestovateli a lékaři, později se ale dostávaly ke stále širším vrstvám konzumentů, až se z nich stala na přelomu 17. a 18. století módní nezbytnost. Kniha Ze zámoří do Čech se v první části zabývá nejstaršími dějinami kofeinových nápojů v Evropě od prvních zmínek objevitelů v dobové literatuře až po polovinu 17. století. Druhá část publikace shrnuje, jak se káva, čaj a čokoláda zabydlely v našich zemích. Čtenář se například dozví, kde se našlo nejstarší kávové zrnko v Čechách, co si o čaji zaznamenal Jan Amos Komenský, či podle jakých receptů se u nás v baroku vařila čokoláda. Nahlédneme také do širších souvislostí včetně dobových představ o trávení, historie kuchařských knih, zakládání kaváren a zmínek o kofeinových nápojích v umění či literatuře.

Ze zámoří do Čech

Čokoláda, čaj a káva v raném novověku
Autor: Karel Černý

Počet stran: 496
Vazba: brožovaná
Formát: 132×200 mm
ISBN: 978-80-200-3149-5
Doporučená cena: 485 Kč

 

 

Knihu Ze zámoří do Čech vydalo nakladatelství Academia.

Ukázka z knihy

Jestliže tedy konstatuji, že české dějiny výživy mají své mezery, dějiny čokolády, čaje a kávy jsou na tom ještě daleko hůře. V druhé polovině 20. století sice vyšlo několik publikací o kakau, čokoládě, kávě a čaji, ale mnohé z nich však historii těchto produktů zcela přešly mlčením či jí věnovaly pouze okrajovou pozornost. V některých případech se hlavním tématem staly kulturní souvislosti dějin kofeinových stimulantů. Zvláštní místo zde mají publikace zabývající se literárními zmínkami o těchto nápojích nebo kulturou kaváren především v 19. století a za první republiky. (str. 170)

Přečtěte si zbytek ukázky.

O autorovi

Doc. Mgr. Karel Černý, Ph.D. vystudoval magisterský obor Kulturní dějiny na Jihočeské univerzitě, dále absolvoval doktorské studium Dějiny lékařství na 1. lékařské fakultě UK a v roce 2013 se zde ve stejném oboru habilitoval. V současné době je přednostou Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK.
Odborně se zabýval řadou témat: dějinami prostituce, dějinami České psychiatrické společnosti a jejích předchůdkyň, historií jezuitského a dominikánského řádu zejména ve vztahu k dějinám lékařství a v poslední době také dějinami moru a morových epidemií. V současné době zkoumá historii výživy v raném novověku a především příchod tří nových nealkoholických nápojů – čaje, kávy a čokolády do Evropy

Zdroj informací: Univerzita Karlova

————————————————

Zůstaneme i nadále na našem území, ale od zámořských objevů přejdeme k mladší historii. Kniha Velký sen vypíchne nejzásadnější body ve společné historii nás a našich slovenských sousedů, ať už jde o fakta z politiky nebo dramatické osudy československých legionářů. A protože autorem není historik, ale novinář, vše je psáno poutavým svižným jazykem, který vtáhne do děje i běžného čtenáře bez hlubšího zájmu o dějepis.

Americký novinář a politolog Kevin J. McNamara se ve své publikaci zabývá okolnostmi, které předcházely vzniku Československa. Zaměřuje se zejména na dva klíčové, spolu propojené faktory, jimiž jsou diplomatické úsilí zahraničního odboje pod vedením T. G. Masaryka a dramatická epopej česko-slovenských legií v Rusku. Autor sleduje anabázi legionářů z Ukrajiny přes Sibiř až do Vladivostoku, vyzdvihuje jejich hrdinství, vojenské umění a vysvětluje čtenáři jejich přínos pro vznik nového státu. Poutavě napsaná kniha s bohatým poznámkovým aparátem přibližuje události, které jsou ještě stále poměrně málo známé.

Velký sen dvou malých národů

Československé legie v Rusku a vznik první republiky
Autor: Kevin McNamara
Přeložil: Klára Petříková

Počet stran: 416
Vazba: vázaná
Formát: 155×235 mm
ISBN: 978-80-7529-774-7
Doporučená cena: 499 Kč

 

 

Knihu Velký sen dvou malých národů vydalo nakladatelství Slovart.

Ukázka z knihy

Němci pochodovali na Paříž, vzpomínal Voska, ale Kitchener „hovořil tak nějak neosobně, jako by se to všechno týkalo někoho úplně jiného.“ Kitchener předpovídal, že „válka bude dlouhá. Nejméně tři léta, možná čtyři“. Vojáci doma do Vánoc rozhodně nebudou. „Francouzi podcenili sílu německých vojsk,“ pokračoval. „Možná ztratíme Paříž. Ale dokud to naše síly dovolí, dále budeme na jihu držet frontovou linii. Nakonec ale vyhrajeme.“ (str.40)

Nezapomeňte si dočíst zbytek ukázky.

O autorovi

Kevin McNamara je americký novinář a politolog. Studoval na Temple University ve Filadelfii, kde dostal příležitost učit se od významného vojenského historika Russella F. Weighleyho. Nějakou dobu působil v politice, nyní pracuje ve výzkumu pro filadelfský Foreign Policy Research Institute. Je autorem mnoha knih zabývajících se československou moderní historií. Český čtenář se s jeho texty může setkat také v Hospodářských novinách. K nápadu na Velký sen dvou malých národů přišel během své cesty Transsibiřskou magistrálou mezi Irkutskem a Khabarovskem, kdy prvně slyšel o příběhu malých ale odhodlaných československých legií, které hrály významnou roli v první světové válce, pádu Rakouska-Uherska a vzniku Československa. Ze sesbíraných osobních příběhů konkrétních legionářů vznikla původně publikace Cesta odboje: Jak žily a kudy táhly čs. legie, která byla ve své době značně cenzurována. Nyní ve svobodnější době vychází pod alternativním názvem a v novém kabátě.

Zdroj informací: osobní stránky autora


Zapojte se do našich aukcí, v nichž najdete tyto knihy a mnoho dalších za skvělé ceny.

Kterou z dnes představených knih byste si rádi přečetli? Napište nám do komentáře.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZe zámoří do Čech
Čokoláda, čaj a káva v raném novověku

Černý, Karel

Academia, 2020

zobrazit info o knizeAssassin’s Creed – 2 500 let historie

Battaggion, Victor

Jota, 2020

zobrazit info o knizeVelký sen dvou malých národů
Československé legie v Rusku a vznik první republiky

McNamara, Kevin J.

Slovart, 2020

Napsat komentář