Psychologická novela prvního ministra kultury ČR

groh
Jindřich Kabát slibuje svým čtenářům, že jeho novelu budou číst se zatajeným dechem. Pojďte nahlédnout do strhujícího příběhu muže jménem Groh.


Řekl-li kdosi moudrý, že při četbě beletrie bychom měli mít pocit, jako by nás kdosi s prvními řádky vtáhl do bezhlavě rozjetého auta a s posledním slovem opět vyhodil na chodník, splňuje novela Jindřicha Kabáta tento postulát velmi důsledně. „S Grohem se to mělo tak, že ho jednou prostě vyplivlo potrubí.“ – tak zní první věta strhujícího příběhu muže, který se na jednu stranu vymykal svou inteligencí a svým životním stylem, na druhou však dokázal vždy splynout s davem a vzít si z dané situace to, co potřeboval, ať už byl váženým vědcem, nebo bezdomovcem (dobrovolným? – to je jen jedna z mnoha otázek, která nás při četbě napadne). Geniální, nešťastně šťastný, nedisciplinovaně disciplinovaný Groh a jeho životní partnerka Gina se scházejí a rozcházejí – a opět se můžeme jen dohadovat, zda vinou osudu, nebo jich samých. Groha jako by nikdo neviděl, a přesto zanechává svou stopu ve středisku sociální pomoci, v klášteře i v tajemné státní instituci, jejímuž účelu nikdo příliš nerozumí. Jen díky tomu dokáže proniknout až do jádra mafie, pyšnící se jistotou, že její špinavé obchody nemůže zvenčí nikdo rozkrýt. Kdyby jen kmotři věděli, že všemi zapomenutý muž bez domova vidí až do nitra jejich černých duší a černého stroje ďábelských zisků! To, že přitom Groh přežije jen zázrakem, snad ani není třeba zdůrazňovat.
Autor, psycholog a bývalý ministr kultury, jenž z politiky po dvou letech odešel na vlastní žádost stejně čistý, jako když do ní vstupoval, rozehrál díky zevrubné znalosti prostředí vyvrženců i státního aparátu hru s hlavním hrdinou – a také se čtenářem, jenž musí přemýšlet, zda smyčky a zákruty příběhu existují v Grohově, nebo jeho vlastní hlavě, potažmo v temném potrubí pod zdánlivě nudným městem. Jedno je však možné říci s jistotou: bude tuto novelu číst se zatajeným dechem.

Groh

Autor: Jindřich Kabát

Počet stran: 184
Formát: 130 x 200 mm
Vazba: vázaná
ISBN: 978-80-7475-023-6
Doporučená cena: 249 Kč

Knihu Groh vydalo nakladatelství Čas.

Ukázku z knihy si můžete přečíst zde.

O autorovi

Jindřich Kabát (*1953) absolvoval Filosofickou fakultu UK, obor Psychologie se zaměřením na klinickou a sociální psychologii. Studoval i v zahraničí, nejprve v Polsku (jakkoli tehdy ilegálně), poté prošel jedenácti zahraničními stážemi a studiemi, např. v Paříži, v Londýně či v Illinois. Většinu života vyučoval na univerzitách, nejdéle na pražské DAMU a jako profesor univerzity ve Virginii. V Praze nyní učí nyní na Anglo-Americké univerzitě Psychopatologii umění a Psychologii Totalitních režimů. V oboru psychologie je také soudním znalcem. Jeho životní zkušenost zahrnuje zajímavou kombinaci jdoucí od deseti let klinické praxe na psychiatrické klinice až po členství ve vládě České republiky, kde byl prvním ministrem kultury.
Vyšly mu knihy Psychologie ve výzkumech kultury, Psychologie komunismu a v roce 2014 má být vydána dramatická novela Běžec. Psychologická novela Groh (2013) je jeho první knihou vydanou v Nakladatelství ČAS.
Jindřich Kabát je ženatý a má pět dětí.

Zdroj informací: nakladatelství Čas


Nakladatelství ČAS si do štítu vetklo heslo „Kniha je ženského rodu“. Chce totiž vydávat hlavně kvalitní beletrii stvořenou ženským perem a určenou ženským očím a srdcím, ovšem samozřejmě nejen jim. V současnosti naplňuje tyto ediční řady: Příběhy nejen pro ženy, Erotika, Osobnosti, hudba, film, Pro děti a jejich rodiče, Poezie, Literatura faktu a Ostatní. České i překladové tituly vydává s pečlivou redakční úpravou a v kvalitním grafickém zpracování. Knihy, vznikající pod vedením nakladatele, spisovatele a hudebníka Josefa „Pepsona“ Snětivého, naleznete na webu nakladatelství.
Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeGroh

Kabát, Jindřich

Čas, 2013

Napsat komentář