Nemáte ve sklepě hadipouše?

Hadipouši
Pokud máte ve sklepě pocit, že vás někdo tajně pozoruje, šustí za vašimi zády kamínky a vydává syčivý zvuk, pak možná nemáte halucinace, ale prostě u vás bydlí hadipouši! Je-li tomu tak, zjistíte snadno – stačí zůstat chvíli potmě. Prozradí je totiž mihotavá záře očí…

No, možná je spíše zahlédnou děti, právě ty totiž mají šanci tato prapodivná stvoření poznat díky zbrusu nové knize s názvem Nevyplašte hadipouše, kterou vydalo nakladatelství Almi. Její autorkou je mladá novinářka Tereza Meravá, která vystudovala žurnalistiku a mediální studia na UK FSV, působila jako redaktorka časopisů ABC, Epocha a jako redaktorka a editorka internetového magazínu idnes.cz. V současnosti pracuje jako redaktorka Marketing&Media, organizuje konference a má na starosti správu sociálních sítí. Známe ji ovšem i jako spisovatelku – její prvotina Jak se straší Stráchnivec zaujala mladé čtenáře. Více jsme mohli Terezu Meravou poznat z rozhovoru, který nám poskytla, i z jejího povídání o tajemném podzemí.

A právě do podzemí, tedy přesněji do starého sklepení pod pražským činžovním domem umístila i hlavní část děje své nové knihy. Do domu se nedávno přistěhoval Tommy, tedy Tomáš, se svými rodiči. Začaly mu jarní prázdniny a on se těší na příjezd své starší kamarádky Vivien z Kanady, s níž prožil náramné dobrodružství v tajemné Orchidérii. Chce jí ukázat všechny krásy Prahy, ale netuší, že je čeká něco úplně jiného.

Ve sklepě, který se má brzy stát dle touhy podnikatele Breburdy barem, totiž zcela náhodou objeví zvláštní tvory. Něco mezi hadem, ještěrkou a démonem, co si říká „hadipouši“. V tajné komnatě pod historickým sklepením hlídají poklad a jsou odhodláni ty dvounohé živočichy, kteří ohrožují jejich klid, i zabít! Tommy a Vivien se seznámí ještě s Monikou Werichovou, která bydlí ve stejném domě. Společnými silami se snaží zabránit výstavbě baru, aby ochránili před ostrými drápy a jedovatými zuby hadipoušů sebe i své blízké. Jenže bude někdo brát vážně pouhé děti? Zvítězí rozum, nebo hrabivost?

Pokud nevyplašíte hadipouše rychlým otáčením stránek, pak máte šanci si dobrodružný příběh z atraktivního prostředí užít. Text pěkně odsýpá, je dobře napsaný a pro děti přitažlivý fantazií prolínanou se skutečným světem. Navíc ho vhodně doplňují ilustrace Lukáše Fibricha, které se nesou ve stejném duchu jako u Stráchnivce a dělají z těch – zatím dvou knih – pěkný komplet. Tentokrát jsem nenašla žádné hluché místo ani zbytečné natahování děje – autorka se text od textu lepší. Možná jsem v některých místech měla trošku pochybnosti o proveditelnosti dobrodružných eskapád, ale je fakt, že děti si tyto otázky klást nebudou. Moc rády se s Tommym ve fantazii vyšplhají k zamřížovanému oknu, vyrvou mříž a poběží na pomoc ohroženým dospělým. Jejich představivost totiž nehledá odpovědi na dotazy dospělých, zda je něco opravdu uskutečnitelné, jen se prostě nechává unášet. A to text Terezy Meravé dozajista udělá. Můžete to vyzkoušet na dětech zhruba od devíti let. Horní hranici nechám otevřenou – kniha potěší všechny, kteří si pamatují svůj strach z temného sklepa a mají chuť se trochu nechat vést představami spisovatelky.

Já se budu určitě ráda se svými dětmi po večerech znovu procházet vlhkým sklepem a bát se zlověstného šustotu hadipouších šupin. A kdo ví, třeba zase za nějakou dobu přibude další dobrodružství Tommyho a Vivian. Možná pro změnu z Kanady? Necháme se překvapit. A vy, pokud neznáte ani jednu z knih Terezy Meravé, neváhejte a k letošním Vánocům je určitě dětem pořiďte!

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNevyplašte hadipouše

Meravá, Tereza

ALMI, 2013

Nemáte ve sklepě hadipouše? - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Romana napsal:

    Četla jsem synovi knihu Jak se straší Stráchnivec i Nevyplašte hadipouše a obě knihy jsou super a doporučuji je.

Napsat komentář