Jak zachránit Orchidérii a nepřijít o život?

jak-se-straší-stráchnivec2-300x425
Tajemná, fantastická říše květin je v ohrožení! Jen statečné a kurážné srdce ji může zachránit. Ale jak na to?

Vydejte se na dobrodružnou výpravu do tropů. Za neviditelným vchodem se ukrývá záhadné království Orchidérie. Pravda, jen v knize Jak se straší Stráchnivec od Terezy Meravé, ale kdo ví? Možná doopravdy existuje místo, kde rostliny mluví, mohou se přemísťovat, mají své pocity, vůli a smysly, ale také přátele i nepřátele.

Dvanáctiletá Vivien a osmiletý Tomáš, zvaný Tommy, mají strávit prázdniny uprostřed džungle spolu se svými rodiči, kteří jsou vědeckými pracovníky a hledají neznámé druhy orchidejí. Tommy je správný kluk, který se hned tak ničeho nelekne, miluje knihy o pirátech a touží po pořádném dobrodružství. Oproti tomu Vivi se chová jako rozmazlená puberťačka a společnost malého kluka jí je proti mysli. Shodou okolností zůstanou sami uprostřed pralesa plného nebezpečí. Aby obstáli, musejí své síly spojit a pomáhat si. Když tajemná lezoucí liána unese Tommyho, Vivien je nucena uvěřit tomu, že existuje ještě nějaký jiný svět, než jen ten, který běžně kolem sebe vidí. Tak objeví rostlinnou říši Orchidérii. Tomášovi v ní hrozí dokonce smrt! Dokáže ho Vivien zachránit? A podaří se jim společnými silami porazit obrovského Stráchnivce, který hrozí zahubit celou říši?

Prvotina Terezy Meravé je určena dětem, které se nebojí zasnít a popustit uzdu své fantazii. Jedině tak si totiž správně vychutnáte vše, co vám kniha plná exotiky a barev nabízí. Sice ji zdobí ilustrace Lukáše Fibricha, ale ty jsou mimo obálku pouze černobílé, a tak nechávají spoustu nezodpovězených otázek. Jak přesně vypadá Stráchnivec, žijící v bažině? A jak královský pár Modrokvět a Blankytka? To vše záleží jen a jen na vaší obrazotvornosti. Ale to není jediná pozitivní stránka příběhu. Díky němu děti pochopí, jak nesmyslné je třídění lidí na kasty podle barvy kůže, že není dobré soudit každého na první pohled, protože to pozitivní většinou ani není pro vnější „fasádu“ vidět. Odvaha, statečnost a láska bývají ukryty, a projeví se teprve když přijdou zkoušky a je třeba čelit nebezpečí.

Zpočátku se dobrodružství odvíjí poněkud popisně a těžkopádně, jako kdyby autorka sama nevěděla, jak příběh uvést. Pokud ale překonáte úvodní stránky, vykoukne na vás její úžasná jistota a přesvědčivost vyprávění v momentě, kdy hrdinové vkročí do fantazijní říše. Děj náhle dostává potřebný spád a chytí vás, dokud nedojdete na poslední stránku. Může se stát, že už v půlce si budete myslet, že ústřední postavy mají vyhráno, ale v ten moment vyplují na povrch další kladné stránky Vivien a Tommyho. Nemyslí totiž jen na svůj prospěch, ale i na trápení těch okolo sebe, a rozhodnou se bojovat za to lepší pro všechny.

Celkově se dá říci, že jde o knihu, která může být pro děti přínosem – ať již proto, že podporuje rozvoj přirozené fantazie či proto, že ukazuje boj dobra a zla, který není jen kolem nás, ale i v nás samotných. Kéž těch chvil, kdy to dobré zvítězí, je co nejvíce.

Příběh s tajuplným názvem Jak se straší Stráchnivec autorky Terezy Meravé vydalo nakladatelství Almi v roce 2011.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJak se straší Stráchnivec

Meravá, Tereza

ALMI, 2011

Jak zachránit Orchidérii a nepřijít o život? - DISKUZE

Počet reakcí: 3
  1. Alena Badinová ABA napsal:

    Tak Stráchnivce přečetl i můj desetiletý synek a moc se mu to líbilo :) , takže to opravdu mohu pro děti doporučit, protože pokud Jáchyma něco nechytne ihned na začátku, tak to nikdy nedočte. Toto už má i ve čtenářském deníku a byl z toho nadšený.

Napsat komentář