Příběh o prostých věcech s nádechem ironie

Untitled-5

V dnešním článku se podíváme na druhé vydání knihy, která je mezinárodním bestsellerem. Začtěte se do dojemného příběhu o prosté kráse a filozofii. Nahlédněte do světů dvou hlavních postav Renée a Palomy!

Jmenuju se Renée. Je mi padesát čtyři a už sedmadvacet let dělám domovnici v čísle 7 na ulici Grenelle. Je to pěkný soukromý dům se dvorem a zahradou uvnitř, který je rozdělený na osm velmi luxusních bytů. Všechny jsou obrovské a v každém někdo bydlí. Jsem malá, ošklivá, tlustá vdova, mám kuří oka a někdy, když mám těžké ráno, sípu jako mamut. Naprosto přesně odpovídám tomu, co obecné společenské vědomí označilo paradigmatem domovnice, takže nikoho by ani ve snu nenapadlo, že jsem sečtělejší a vzdělanější než všichni bohatí obyvatelé našeho domu.

Jmenuju se Paloma, je mi dvanáct a bydlím v Paříži v jednom drahým bytě v čísle 7 na ulici Grenelle. Navzdory všemu tomuhle štěstí a všemu tomuhle bohatství už dost dlouho vím, že konečná stanice je stejně akvárko. A jak to, že to vím? Já jsem totiž dost inteligentní. Dokonce výjimečně inteligentní. Proto jsem se taky rozhodla. Na konci tohohle školního roku, v den svých třináctých narozenin, tedy přesně 16. června, spáchám sebevraždu.

Muriel Barberyová píše o hlubokých věcech se svůdnou lehkostí, ironickým jazykem vypráví prostý a dojemný příběh o setkávání a míjení, o slepotě a vidění, o pomíjivosti a věčnosti.

Přečtěte si více o knize S elegancí ježka z nakladatelství Host

S elegancí ježka

Autor: Muriel Barberyová

Překlad: Petr Christov
Vydání: druhé
Počet stran: 320

ISBN: 978-80-7491-041-8

Zaujala vás kniha? Přečtěte si její první kapitolu!

 

Ohlasy

Autorce tohoto evropského bestselleru se podařilo nemožné: napsat chytrý filozofický román se svůdnou lehkostí. Dojemné a přitom nepatetické, hluboké a přitom vtipné.

- Petra Smítalová, Instinkt

Číst tuto knížku je zážitek. Spojuje v sobě krásu, poetiku i moudrost Exupéryho Malého prince s lehkostí výkladů filozofických myšlenek podobných Sofiinu světu Josteina Gaardera. Barberyové se daří román přímo napěchovat myšlenkami, neotřelými postřehy a filozofickými úvahami na nejrůznější témata, a přitom neopustit lehký a svižný tón.

- Vladimíra Šumberová, MF DNES

 

O autorce

MURIEL BARBERYOVÁ (1969) je francouzská profesorka filozofie a spisovatelka. Její první román Pochoutka (Une gourmandise) se stal největším překvapením francouzského literárního podzimu roku 2000. Její druhý román S elegancí ježka (L’élégance du hérisson) se od svého vydání držel více než sto týdnů na vrcholu žebříčku prodaných knih ve Francii a podobný úspěch zaznamenal i v jiných zemích. Muriel Barberyová ve svých románech boří společenské předsudky a zabývá se otázkou, jak lze aplikovat filozofii do běžného života. V současné době žije se svým manželem v Japonsku.

(Zdroj informací a foto autorky: Nakladatelství Host)


Nakladatelství Host zaujímá v současnosti nepřehlédnutelné místo na českém knižním trhu. Vydává tradičně především kvalitní českou prózu a poezii, literární teorii i literaturu naučnou — publikace věnované zejména historii, sociologii, filmové vědě i dalším oborům. V posledních letech se výrazně rozšířila řada překladové beletrie, ale nově zde našla přístřeší například i prestižní edice Česká knižnice s výbory z děl českých klasiků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeS elegancí ježka

Barberyová, Muriel

Host, 2013

Napsat komentář