Velký audioknižní průzkum

audiolibrix
Audioknižní průzkum každoročně mapuje preference audioknižních čtenářů a celý československý audioknižní trh. Jde o jediný průzkum audioknižnho trhu v České republice i na Slovensku a v roce 2021 se ho účastnilo celkem 4910 respondentů.

Audioknihy jsou stále oblíbenějším prostředkem, jak se vyrovnat se stresem. Výsledky 8. ročníku Velkého audioknižního průzkumu ukazují, že Češi čtou díky audioknihám více, nejraději používají mobilní aplikace a audioknihy jim pomáhají řešit stres.

  • 50 % lidí čte díky audioknihám více než dřív
  • 21 % lidí si v loňském roce poslechlo více než 21 audioknih
  • 48 % lidí poslouchá audioknihy v klidu doma
  • 77 % lidí poslouchá audioknihy na mobilu nebo tabletu

info2

Povědomí o audioknihách z roku na rok stoupá, pro mnohé čtenáře jsou však stále neobjeveným médiem – v loňském roce se s nimi seznámilo celých 13 % respondentů. Pro zkušené posluchače se z nich naopak už dávno stal společník na každý den.

50 % respondentů uvedlo, že díky audioknihám přečte ročně mnohem více knih – společně s poslechem audioknih celá čtvrtina respondentů přečetla v loňském roce více než 21 knih.

info3

Audioknihy pomáhají lidem v nejisté době nalézt klid. Dle výsledků Velkého audioknižního průzkumu řadě respondentů audioknihy pomáhají vyrovnat se se stresem a na chvíli zapomenout na problémy. Nejvíce lidí si poslechem audioknih zpříjemňuje domácí práce (21 %), ale velká část je také poslouchá při čistém odpočinku (12 %), na procházkách (9 %), nebo jim pomáhají usínat (14 %).

info9

Stále také velká část poslouchá na cestách (15 %). V souboji mezi digitálním downloadem a audioknihami na fyzických CD i díky vlivu současné pandemie zvítězilo stahování. Z toho také plyne, že už celých 77 % všech respondentů využívá k poslechu audioknih své mobilní zařízení, z čehož 56 % preferuje specificky audioknižní mobilní aplikace. O odpočinkovém využití audioknih svědčí i vyhledávané žánry – nejoblíbenějšími i nejprodávanějšími audioknižními žánry jsou detektivky a thrillery. Následují je kategorie fantasy, historie a humor.

info6

Můžete se podívat na kompletní výsledky Velkého audioknižního průzkumu 2021.

 O průzkumu:

Velký audioknižní průzkum, který každoročně pořádá společnost Audiolibrix, si klade za úkol zmapovat jak audioknížní trh, tak návyky samotných posluchačů. 8. ročníku se zúčastnilo 4910 respondentů, čímž si drží pozici největšího audioknižního průzkumu jak u nás, tak v celé Evropě.

Zdroj informací: audiolibrix.com

O společnosti Audiolibrix:

Audiolibrix je jedním z největších digitálních distributorů audioknih, který provozuje stejnojmenný e-shop s možností výhodného předplatného a komplexním věrnostním programem. Velký audioknižní průzkum realizuje již od roku 2014.

Zdroj informací: audiolibrix.com

Doporučení:
Share

Napsat komentář