Příroda plnými doušky

mala-lesni-skola
Jarní sluníčkové dny klepou na dveře, je tedy nejvyšší čas začít plánovat dlouhé vycházky a výlety do přírody. Německý dokumentarista dal dohromady knihu, v níž se mj. zaobírá, jak se chovat při bouřce nebo základním přehledem našich zvířecích sousedů.

Když známý německý dokumentarista, spisovatel a dobrodruh Andreas Kieling procestoval celý svět, začal se na přírodu ve své rodné zemi dívat úplně jinak. Všímal si, že zatímco určité druhy hmyzu a obojživelníků vymírají, výr, sokol stěhovavý, čáp černý, rys nebo vlk se zase vracejí. Ve svém úspěšném videoblogu „Malá lesní škola“ (Kleine Waldschule), který je předlohou této knihy, poutavě vyzrazuje tajemství lesa, díky nimž si pobyt venku opravdu užijete. Dozvíte se, jak si poradit při bouřce či při setkání s divočákem, jak pozorovat zvířata, abyste je nevyplašili, a co všechno se dá zažít v lese při procházkách s dětmi.
Ve svém úspěšném facebookovém videoblogu „Malá lesní škola“ (Kleine Waldschule) Andreas Kieling vášnivě diskutuje o aktuálních otázkách: třeba jak se chovat k divokým zvířatům, která se vracejí do naší krajiny, například k vlkům, a jak fatální důsledky pro ekosystém může mít vymírání hmyzu.
Nejzajímavější témata a svoje mnohaleté zkušenosti – coby dokumentarista, jako milovník zvířat a rostlin i jako otec, který svoje syny bral odmalička do přírody – shrnul v této knize. Vypráví o tažných ptácích, které přešla chuť cestovat, varuje před světelným znečištěním a nebezpečím větrných turbín. Vysvětluje, co může každý z nás udělat pro ochranu srnčat, dává tipy, jak na zahradu přilákat čmeláky a motýly, radí, kdy má smysl krmit ptáky, a popisuje, co nám prozrazují ptačí pera, skořápky vajíček či stopy zvířat.

Malá lesní škola

Autor: Andreas Kieling
Přeložila: Magdalena Havlová

Počet stran: 208
Vazba: vázaná
Formát: 125×200 mm
ISBN: 978-80-7670-020-8
Doporučená cena: 369 Kč

Knihu Malá lesní škola vydalo nakladatelství Kazda.

 

Ukázka z knihy

V podstatě je náš vztah k přírodě, k divokým zvířatům i rostlinám velmi rozporuplný. Živočichy a rostliny dělíme na dobré a zlé, jedovaté a jedlé, roztomilé a škaredé, na užitečné tvory a škůdce. Pokud splňují naše představy, smějí u nás žít, pokud ne, pak jsou podezřelí a měli by (zase) zmizet. „Představami“ myslím to, že by se zvířata měla chovat tak, jak se to hodí nám. Šelmy by měly laskavě nechat na pokoji naše domácí zvířata a především ty větší z nich by se měly zdržovat v oblasti, kterou jsme pro ně vyhradili. Navíc zvířatům připisujeme lidské vlastnosti a způsoby chování. Možná ne právě myším nebo rybám, ale větším šelmám – a to je také jeden z důvodů, proč tu mnozí z nás nechtějí vlky, rysy nebo medvědy. Lidé totiž skutečně věří, že tato zvířata vůči nám zaujímají nepřátelský postoj a chtějí se „mstít“ za to, že jsme je na našem území kdysi vyhubili. To je lidské myšlení a – s odpuštěním – hloupost, protože zvířata zkrátka takhle neuvažují ani necítí. (str. 20)

***

Svým dílem přispívají samozřejmě také zemědělství, potravinářský průmysl a gastronomie. Pokud započítáme i je, dalo by se plýtvání potravinami o celou polovinu zredukovat. Potom by zemědělských ploch nemuselo být tolik a na jejich místě by mohly vzniknout kvetoucí louky, skutečný ráj pro hmyz a jiná zvířata. Pro zemědělce by to nemuselo znamenat finanční ztráty, pokud bychom místo nakupování spousty levných potravin, z nichž pak 40 procent vyhodíme, pořizovali menší množství skutečně kvalitního jídla a platili za ně zemědělcům adekvátní cenu. Avšak zrovna v tomto bodě vězí problém. Právě proto, že v Německu potraviny stojí poměrně málo – jejich ceny jsou ve srovnání s jinými západoevropskými zeměmi, jako třeba Itálií a Francií, mnohem příznivější –, chováme se v tomto směru bezstarostně a jídlem plýtváme. (str. 22)

Přečtěte si celou ukázku.

 

O autorovi

Andreas Kieling už jako dítě s nadšením fascinovaně pozoroval mravence, roháče a jiný hmyz a žasl nad tím, co všechno lze v lese objevit a zažít. V roce 1976 dobrodružně emigroval přes tehdejší Česko-slovensko do Západního Německa a od roku 1990 cestoval po světě. Autor bestsellerů, vítěz ankety časopisu Spiegel a nositel několika cen za filmy o zvířatech je známý i díky svým přednáškám a televizním pořadům (mj. seriál Kielings wilde Welt, tedy Kielingův divoký svět, v rámci úspěšné dokumentární série Terra X pro německou televizi ZDF). V roce 2016 začal na facebooku zveřejňovat svoji „Malou lesní školu“ (Kleine Waldschule), které se podařilo získat přes 300 000 příznivců a jejich počet s každým novým příspěvkem roste. Nejzajímavější témata a svoje mnohaleté zkušenosti dokumentaristy a milovníka zvířat a rostlin shrnul v knize Malá lesní škola. V současnosti žije v kraji Eifel na rozhraní spolkových zemí Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc.

Zdroj informací: Kosmas


Nakladatelství KAZDA přináší čtenářům výjimečné knihy o přírodě, udržitelnosti, netradičním cestování a umění. Filozofií nakladatelství je přinášet kvalitní české a zahraniční tituly, které zajímavým obsahem čtenáře vnitřně obohatí, podpoří jejich vztah k přírodě a přispějí k formování udržitelnější budoucnosti. V nabídce najdete populárně-naučné knihy pro všechny generace – od leporel přes příběhy inspirované přírodou, osudy zvířat i lidí, cestopisy, inspiromaty či atlasy, až po náročnější čtení od předních světových biologů, jakými jsou britský ornitolog Tim Birkhead nebo mykolog Merlin Sheldrake. Nejoblíbenějším autorem nakladatelství je známý německý lesník a ochránce přírody Peter Wohlleben. Knihy, které mají smysl v Nakladatelství KAZDA vychází od roku 2014.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMalá lesní škola
O životě v přírodě

Kieling, Andreas

Kazda, 2021

Napsat komentář