Projděte se po Zelené míli s audioknihou

zelena_mile
Stephen King patří k tomu zvláštnímu druhu spisovatele, který je schopen chrlit každý rok další a další knihy, aniž by musel rezignovat na jejich kvalitu. Jeho kultovní román Zelená míle, který se dočkal neméně slavného filmového zpracování, si nyní můžete vychutnat jako audioknihu.

Audioknihu Zelená míle, kterou načetl Vladislav Beneš a režíroval Hynek Pekárek, vydalo roku 2020 nakladatelství OneHotBook. Předlohou byl román světového spisovatele Stephena Kinga. Tento příběh je známý i díky svému velmi úspěšnému filmovému zpracování (v hlavní roli se objevil Tom Hanks), jež si vysloužilo rovnou čtyři nominace na Oscara. Pokud King patří mezi vaše oblíbené spisovatele, přečtěte si na našich stránkách recenzi na audioknihu Pan Mercedes, která je rovněž namluvená dle jeho románu.

Co vlastně znamená název Zelená míle? Jde o chodbu se zašlým zeleným linoleem, po které kráčí odsouzenci z bloku E v jižanské věznici Cold Mountain přímo k elektrickému křeslu, kde je čeká poprava. Kniha vypráví příběh Paula Edgecomba, který vzpomíná na rok 1932, kdy byl do věznice přiveden ohromný John Coffey. Muž byl obviněn ze znásilnění a zabití dvou dívek. Vzhledem k tomu, že se obr chová jako krotký beránek, začnou brzy vznikat pochybnosti, zda čin vůbec spáchal. Navíc se kolem tajemného muže bez historie začnou dít podivné věci – jak by však brutální vrah mohl činit zázraky?

Jak bývá Kingovým zvykem, již tak dostatečně emocionálně silný příběh okořenil trochou nadpřirozena. V posluchači tak audiokniha vyvolává množství otázek. Kdo je John Coffey? Může jít o nějakého posla z nebe, který má pomáhat dobrým lidem a trestat ty špatné? Spisovatel příběhem zároveň poukazuje na problémy, které jsou (minimálně ve Spojených státech) i mnoho let od prvního vydání knižní předlohy stále předmětem poměrně vášnivých debat – zejména jde o rasismus a problém morálnosti trestu smrti (a s tím spojené možnosti justičního omylu).

Hlas Vladislava Beneše výborně koresponduje s dobou, ve které se příběh odehrává – evokuje nostalgický pocit, který je ještě podpořen hudebním podkresem tvořeným starými songy. Během téměř šestnácti hodin dramatického vyprávění si posluchač uvědomí, že i když děj příběhu působí navenek drasticky (zejména při líčení popravy, kterou jeden ze zaměstnanců věznice sabotoval, mi běhal mráz po zádech), pod povrchem je překvapivě lidský a citlivý. Pravděpodobně jsem nebyla jediná, kdo musel místy zamáčknout slzu.

Před poslechem audioknihy jsem se obávala, že budu příliš ovlivněna filmovým zpracováním, které jsem viděla již mnohokrát. Čekala jsem, že budu lehce zklamána jiným pojetím jednotlivých postav a situací. Velmi rychle jsem však zjistila, že zklamání se nedostaví – audiokniha sice poskytuje jiný druh zážitku než film anebo kniha, ale rozhodně není horší. Doporučuji ji všem fanouškům kvalitních audioknih, kteří se chtějí u poslechu bát i plakat zároveň.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeZelená míle

King, Stephen

OneHotBook, 2020

Napsat komentář