Ukázka z knihy Dva netopýři na talíři (Dagmar Medzvecová)

Dva netopyri na taliri
Kamarádi Páťa a Gába si užívají letní prázdniny. Když začne ve městě řádit neznámý lupič, rozhodnou se ho dopadnout. Během detektivního pátrání narazí na tajemný obrázek dvou netopýrů. Dokážou záhadný případ vyřešit? A jakou roli v něm hrají netopýři?

Knihu Dva netopýři na talíři od autorky Dagmary Medzvecové
vydalo nakladatelství Grada.

„Páťo, pospěš si!“ volala Gába na Patrika přes celou školní chodbu.
Páťa, jak mu říkala jen ona, se loudal v šatně. Dumal, jakou barvu tkaniček si vybrat. Všichni už znali jeho slabost pro barevné tkaničky. V batohu nosil vždy minimálně pět párů. „Vezmu si ty červeno-žluté. Vypadají vesele a dnes máme co slavit,“ zaradoval se a začal provlékat tkaničky dírkami ve svých bílých botaskách.
„Já se z tebe zblázním! Pojď už!“ přešlapovala nedočkavě Gába. V ruce držela desky s vysvědčením a nemohla se dočkat, až vyběhnou ven ze školy.
„No jo, no jo. Vždyť už jdu. Koukej, jaké parádní tkaničky jsem si vzal. Začíná nám léto, musíme do něj vykročit stylově!“ smál se Páťa a Gába jen obrátila oči v sloup.
„Prý stylově. Kam ty na to chodíš. Raději mi ukaž své vysvědčení,“ brala mu desky z ruky a počítala jedničky. „Panečku, jak to, že jich máš tolik? Já jich tolik nemám!“ povzdychla si.
„Nemáš, protože chodíš o třídu níž. Já měl víc předmětů,“ vysvětloval jí Páťa, zatímco šli po cestě, která vedla do centra jejich malého městečka.
Páťa a jeho rodiče se přistěhovali před pěti lety. Hned si padli do oka se svými sousedy. Od prvního setkání si Páťa rozuměl i s jejich dcerou Gabrielou, které říkali Gábinka. On však brzy zjistil, že je to holka odvážná a do všeho se pouští po hlavě stejně jako on. Začal jí tedy říkat Gába a ona jemu na oplátku Páťa.

Dva netopyri na taliri ukazka
Byli nerozlučnou dvojkou. Právě zakončili školní rok. Do třídy spolu nechodili, po prázdninách začne Páťa chodit do 4. B a Gába do 3. A. Tak spolu ve škole alespoň o přestávkách brebentili na chodbách.
„Kolik máš u sebe drobných?“ vyhrkl Páťa a lovil v kapse kalhot zatoulané koruny.
„Proč?“ zadívala se na něj Gába překvapeně. „Asi sto padesát korun,“ odpověděla a ještě jednou se mrkla na jedničky na svém vysvědčení.
Vždyť jsme se domlouvali, že to půjdeme někam oslavit a zahájit prázdniny něčím mňamózním. Už si nepamatuješ?“ poklepal Páťa své kamarádce na čelo. Mňamózním označovali vše sladké, po čem se jim doslova slepí rty.
„Ále jo. Pamatuju. Zajdeme do cukrárny U Tří marokánek,“ navrhla Gába a už se jí sbíhaly sliny na její oblíbené palačinky s malinami a šlehačkou.
„Bezva! Jdeme!“ zavelel Páťa a oba přidali do kroku. U cukrárny byli během několika minut.
„Snad tam bude místo,“ strachovali se. Záhy však zjistili, že úplně zbytečně. Bylo deset hodin dopoledne a cukrárna teprve otvírala. „Vždyť jsme dnes ve škole moc dlouho nebyli,“ usmáli se a už se hnali ke stolku s rohovou lavicí a pěkným výhledem na náměstí.
„Copak si dáte?“ zeptala se mile paní Sladká. Pracovala v cukrárně úctyhodných dvacet let a nikdo ji nikdy neviděl se mračit.
„Dvakrát palačinky s malinami a šlehačkou prosím!“ vyhrkla Gába.
„A dvě horké čokolády k tomu!“ rychle dodal Páťa. Pak v něm hrklo a honem si přepočítal své drobné v kapse, aby objednávku nemusel rušit.

——————–

Můžete si přečíst další ukázku.

——————–

O autorce

Dagmar Medzvecová je ilustrátorka, kreslířka, spisovatelka a máma dvou holčiček. Svoji tvorbu věnuje především dětem. Nechává štětce, pastelky a grafické pero utvářet fantaskní světy plné pohádkových postav, lesních víl, skřítků, zvířat a přírody. Narodila se v roce 1986 v malém městě Stod v západních Čechách a v současné době žije se svojí rodinou v Praze.
Malování, kreslení a psaní ji baví od dětství – nevynechala snad jedinou výtvarnou soutěž. Přestože je jejím vzděláním knihovnictví a informatika (tomuto oboru se věnovala jak na střední, tak vysoké škole), po několika letech práce ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a následné práce v soukromém sektoru se vrátila ke své největší lásce – k pastelkám, štětcům a psacímu peru.
Spojení knih a obrázků je pro ni tou nejhezčí možnou kombinací a inspirací jsou jí její dvě malé dcerky. Svými texty a obrázky pravidelně přispívá do dětského časopisu Dráček. Mezi její díla patří Kniha skřítků náladovníčků.

Zdroj informací: nakladatelství Grada


Knihy s logem Grada vycházejí v České republice již od roku 1991. Nabídka společnosti pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Vydává např. tituly s právní tematikou, ekonomické, z oblasti financí a účetnictví, psychologické, zdravotnické, s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví atd.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDva netopýři na talíři
Případ pro malé detektivy

Medzvecová, Dagmar

Grada, 2020

Napsat komentář