Vyhrajte vzpomínku na horolezce, kteří zahynuli v Peru

peru-1970-perex
Když se v roce 1970 vydávali českoslovenští horolezci do Peru, jejich snem a cílem bylo vylézt na horu Huascarán. Místo toho, aby na jejím vrcholu vztyčili vítěznou vlajku, je však potkala obrovská tragédie už v základním táboře.

Tragédie v základním táboře pod Huascaránem

Je tomu právě půl století, co nepředvídatelná přírodní katastrofa předčasně utnula snahy československé expedice Peru 1970. Nekompromisně destruktivní lavina ledu a kamení způsobená rozsáhlým zemětřesením v pohoří jihoamerických Bílých Kordiller pohřbila v základním táboře pod Huascaránem snahy a cíle všech jejích čtrnácti členů. Většina z nich horolezecky vyrostla mezi pískovcovými věžemi Skaláku a pro mnohé z nich to byl jejich první kontakt s velehorami. Mene tekel přišlo už dva týdny předtím, když tragicky zahynul jeden ze členů expedice. Ničivý otřes půdy v horách si vyžádal v řádu minut životy úhrnem sedmdesáti tisíc kečuánských indiánů.

Srdce Bílých Kordiller však tepe dál. Na přetrženou nit navázali po letech profesionální horolezci i alpinisté srdcaři. Kniha nabízí společně s reprintem souboru fotografií Viléma Heckela Poslední hora dialog vteřiny a věčnosti, příběhy generací, které spojuje přátelství, odvaha i tragédie, ale především síla a nezlomnost lidského ducha a vítězství myšlenky, která své první řádky začala psát v dalekém Peru před více než padesáti lety…

 

Peru 1970

Autor: Libor Dušek

Vydalo: nakladatelství Jota
Počet stran: 356
Vazba: pevná
Vydáno: 9/2020
ISBN: 978-80-7565-725-1

Přečtěte si více o knize Peru 1970, kterou do soutěže věnovala společnost Knihcentrum.

logo-Knihcentrum

Knihcentrum.cz je internetové knihkupectví, které nabízí sci-fi, detektivky, thrillery, fantasy, učebnice, kuchařky, pohádky, průvodce, knihy pro děti a mládež a levné knihy..

 

Vyhrajte knihu Peru 1970

Nedávno uběhlo přesně 50 let od tragické československé horolezecké expedice Peru 1970, kterou připomíná kniha Libora Duška. Tehdy se skupina horolezců vydala do peruánského pohoří Cordillera Blanca, kde měli v plánu zdolat vrchol Huascarán. I když už během cesty přišel jeden z účastníků, paradoxně ten nejzkušenější, o život při pádu, ostatních čtrnáct se rozhodlo pokračovat a úspěšným výstupem uctít jeho památku. To se jim však nepovedlo, protože už v základním táboře je pohřbila obrovská lavina ledu a kamení, která se uvolnila při zemětřesení. Celý jejich příběh, ale i příběhy jejich následovníků, si můžete přečíst v souhrnné knize.

Ve spolupráci se společností Knihcentrum vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Peru 1970 vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Peru 1970
probíhá od 11. do 17. října 2020.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 faktografické biografie Peru 1970

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePeru 1970
Čeští horolezci pod Huascaránem

Dušek, Libor

Jota, 2020

Napsat komentář