Propojení člověka a přírody

tajemne-pouto-mezi-clovekem-a-prirodou-perex
Rostliny a stromy vykazují řadu lidských rysů. Poodhalte roušku tajemného vztahu mezi člověkem a přírodou.

Peter Wohlleben čtenářům opět s využitím nejnovějších vědeckých poznatků a v kontextu svých vlastních zkušeností otevírá oči pro podivuhodné jevy přírody a ukazuje, jak blízcí si my lidé s přírodou jsme a nakolik s ní zůstáváme propojení.
Peter Wohlleben, lesník a ochránce přírody, odkrývá udivující podobnosti mezi člověkem a přírodou – toto prastaré pouto zůstává dodnes neporušené.
– Mají lidé něco jako sedmý smysl, kterým dokážou vytušit nebezpečí?
– Dá se říct, že náš čich předčí citlivý čich psa? Proč náš imunitní systém reaguje na barvy a vůně lesa?
A z druhé strany:
– Je možné, že stromy dýchají?
– Že u nich lze dokonce změřit něco jako srdeční tep?
– A měli bychom na rostliny pohlížet jako na inteligentní bytosti?
Náš imunitní systém při procházkách lesem prokazatelně využívá rostlinná antibiotika, která stromy vylučují do ovzduší, aby se tak ochránily před útočníky. A naše smysly nijak nezaostávají za smysly jiných živých tvorů. Podobně jako zvířata, která vnímají zemětřesení a jiné přírodní katastrofy dlouho předtím, než si je uvědomíme my, máme i my lidé sedmý smysl – díky němu se nás někdy například zmocní neklamné tušení, že se na nás zezadu někdo dívá. Čich psů je sice celkově mnohem citlivější než lidský, jde-li však o vůni zralých plodů a ovoce, můžeme na psy dělat „dlouhý nos“.
Rostliny a stromy zase mají překvapivě mnoho lidských rysů: Některé rostliny jsou schopné slyšet a rozlišovat neškodné zvuky od zvuků, které znamenají hrozbu, rozpoznávají například jemné záchvěvy chroustajících housenek. Stromy vdechují kyslík obsažený ve vzduchu a využívají jej k získávání energie. Své kořeny používají k ohmatávání i k ochutnávání a pravidelné pohyby, jimiž pumpují vodu kmenem vzhůru, lze ve světě stromů přirovnat k našemu srdečnímu tepu.
Peter Wohlleben nám připomíná, že člověk není rostlinám a živočichům nadřazený, nýbrž zůstává stejně jako všechny ostatní druhy součástí úžasného systému, kde na sobě všichni navzájem závisejí a kde se všichni navzájem ovlivňují – a tomuto komplexnímu působení nedokážeme dosud ani zdaleka porozumět.

Ukázka z knihy

Vedle známých pěti smyslů – zraku, sluchu, čichu, chuti a hmatu – vědci rozlišují i další možnosti vnímání, například schopnost některých živočichů vnímat elektrické pole nebo předem vytušit výbuchy sopek. I katastrofa z roku 2004, kdy v jihovýchodní Asii zasáhlo tsunami, přinesla mnohá pozorování, například buvoly prchající v panice do vnitrozemí, díky nimž se obyvatelstvo z blízkého okolí také včas uchýlilo na výše položená místa a uniklo tak smrtícím záplavám. (str. 32)

Prolistujte si zbytek ukázky.

Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou

Autor: Peter Wohlleben
Přeložila: Marie Voslářová

Počet stran: 240
Vazba: pevná s přebalem
Formát: 140×205 mm
ISBN: 978-80-88316-41-1
Doporučená cena: 369 Kč

 

Knihu Tajemné pouto mezi člověkem a přírodou vydalo nakladatelství Kazda. A dva z vás mohou vyhrát knihu v naší soutěži.

O autorovi

Peter Wohlleben (1964) se již od dětství chtěl stát ochráncem přírody. Studoval lesnictví a přes dvacet let pracoval jako úředník zemské lesní správy. Dnes vede Lesní akademii v německém regionu Eifel a usiluje o návrat pralesů do různých oblastí světa. Často vystupuje v televizních pořadech, pořádá přednášky a semináře a píše knihy na témata týkající se lesa a ochrany přírody. Svými bestsellery Tajný život stromů, Citový život zvířat, Slyšíš, jak mluví stromy a dalšími nadchl čtenáře po celém světě. V Německu nedávno začal vydávat časopis Wohllebenův svět. V roce 2019 mu byla udělena Bavorská státní medaile za zásluhy při ochraně životního prostředí, a to za jeho citlivé a nekonvenční zprostředkovávání vědeckých poznatků.

Zdroj informací: Kazda


Nakladatelství Kazda vydává knihy o přírodě a zahradách, vnímajících jejich hlubší metafyzický rozměr a možnosti spolupráce s neviditelnými živly, a dále knihy o různých možnostech udržení a znovunabytí zdraví. Autoři jsou domácí i zahraniční. Jeho knihy a CD mají čtenářům přinášet radost a povzbuzení do života svou vnitřní živostí, opravdovostí, mají posilovat dobrá předsevzetí a odhodlání a podporovat harmonii mezi člověkem a jeho okolím.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTajemné pouto mezi člověkem a přírodou

Wohlleben, Peter

Kazda, 2019

Napsat komentář