Životní příběhy ze svědeckých výpovědí a procesů s válečnými zločinci

Obvineni z Dachau 1
Po holocaustu, při kterém přišly o život miliony lidí, následovaly soudní procesy s těmi, kteří se na těchto zvěrstvech podíleli. Autor na základě jednotlivých případů a výpovědí přibližuje Německo a německou společnost za vlády Adolfa Hitlera.

V rámci celkem 489 procesů v Dachau čelilo americké justici 1 700 zločinců nacistického Německa. Jednalo se o celou řadu obžalovaných, od říšských pohlavárů po statkáře, studenty a vesničany. Provinili se účastí na zvěrstvech namířených proti obětem všech možných národností, k nimž došlo v koncentračních táborech a při transportech.
Tato publikace se zabývá širokou škálou těchto procesů a nabízí porozumění situaci, do níž německá civilizace dospěla za druhé světové války. Ukazuje, že i běžný občan mohl být věci nacistů oddán se stejným fanatismem jako Hitler, a snaží se zjistit něco o těch, kteří se Hitlerovi nepostavili, tolerovali ho nebo se k němu přidali. Tematizuje znepokojivý fakt, že mnoho zvěrstev spáchaných za Hitlerovy éry bylo výsledkem osobních rozhodnutí.
Autor vychází z primárních zdrojů včetně oficiálních soudních svazků a revizních zpráv k procesům. Popisuje jednotlivé případy a poskytuje detailní informace o obžalovaných, jejich výchově, vzdělání, kariéře, chování v průběhu procesů i poté.

Ukázka z knihy

Rozhodování poroty u soudu s Johannem Vicanem trvalo jen deset minut, ale byly to celé roky, po které se Vicanovi dařilo mást vlády čtyř zemí, Rakouska, nacistického Německa, Spolkové republiky Německo a Spojených států amerických. Zmátl systém podmínečného propuštění, řadu probačních úředníků, místní soudní orgány, své zaměstnavatele i vězně v Landsbergské věznici. (str. 50)

O edici

Řada Historie má široký záběr jako historie sama. Jednotlivé tituly se většinou věnují konkrétním historickým osobnostem nebo událostem, zároveň však hledají souvislosti mezi historií a současností.

Obvinění z Dachau

Životní příběhy ze svědeckých výpovědí a procesů s válečnými zločinci
Autor: Fern Hilton
Přeložil: Marek Pocestný

Počet stran: 296
Vazba: brožovaná
Formát: 131×201 mm
ISBN: 978-80-200-2951-5
Doporučená cena: 365 Kč

 

Knihu Obvinění z Dachau vydalo nakladatelství Academia. A nezapomeňte si přečíst ukázku.


Nakladatelství Academia v současné době zaujímá svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. V edičním programu se zaměřuje na vydávání publikací ze všech vědních oborů. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky a jazykové učebnice

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeObvinění z Dachau
Životní příběhy ze svědeckých výpovědí a procesů s válečnými zločinci

Hilton, Fern Overbey

Academia, 2019

Napsat komentář