Umění transformovat utrpení

Bez bahna lotos nevykvete
Malá učebnice bytí v přítomnosti – tak by šla definovat kniha buddhistického mnicha, který je zároveň nositelem Nobelovy ceny míru. Získejte díky návodu tolik potřebnou energii, kterou vyžaduje každodenní život.

Jeden z nejuznávanějších buddhistických mnichů současnosti v tomto textu předává prosté a dostupné techniky jako umět se zastavit, klidně dýchat, vědomě chodit, hluboce se soustředit. Díky nim získáme energii potřebnou pro každodenní život a také nám pomohou se zklidnit a přijmout utrpení. Některé věci se dají pustit, jiné skutečnosti lze neprohlubovat, každým nádechem můžeme více rozkvétat. K svobodné a čisté mysli máme prostředky na dosah ruky.

Ukázka z knihy

Je jedno utrpení, které bychom měli nechat odplynout, a to je zbytečné trápení, které vzniká ze strachu. Tolik z nás chodí po světě s bolestí a roztržitostí ze strachu, který je k ničemu, ať jde o strach z umírání, strach z hladovění, zranění, nebo ztráty, strach z toho, co by se mohlo stát, kdybychom udělali něco špatného, nebo strach z toho, že budeme zranění nebo že zraníme někoho, na kom nám záleží. (str. 35)

Bez bahna lotos nevykvete

Umění transformovat utrpení
Autor: Thich Hanh
Přeložil: Šimon Grimmich

Počet stran: 144
Vazba: brožovaná
Formát: 120×165 mm
ISBN: 978-80-271-0894-7
Doporučená cena: 249 Kč

Knihu Bez bahna lotos nevykvete vydalo nakladatelství Alferia.

O autorovi

Thich Nhat Hanh je buddhistický mnich, zenový mistr, učitel, spisovatel, básník a mírový aktivista. Jeho učení o umění žít v přítomném okamžiku se šíří celým světem a pomáhá mnoha lidem. Narodil se v roce 1926 v jižním Vietnamu a ve věku šestnácti let odešel jako novic do kláštera. V roce 1950 založil v Saigonu chrám Ung Quand a na stránkách časopisu Vietnamský Buddhismus začal na koncipovat základní ideje angažovaného buddhismu. V roce 1961 odcestoval do USA, kde přednášel dějiny náboženství na univerzitě v Princetonu a vyučoval buddhismus na Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Po návratu do Vietnamu založil Mládežnickou školu sociálních služeb, která se stala nejdůležitější organizací angažovaného  buddhismu během vietnamské války.  V roce 1965 Thich Nhat Hanh založil Řád Tiep Hien (Řád Spolu-bytí), který má dnes více než čtyři sta členů a takzvané užší společenství, tvořené několika tisíci lidmi, kteří se drží podobných zásad. Cílem řádu je být v kontaktu sám se sebou a s realitou, věnovat se porozumění a soucitu a neoddělovat se od okolního světa. Lidé by měli být vnímaví jak ke kráse světa (ke kráse sněhových vloček, měsíčního svitu, květin), tak i k utrpení světa (k chudobě, nemocím, mučení a útlaku). V roce 1967 byl Thich Nhat Hanh nominován Martinem Lutherem Kingem Jr. na Nobelovu cenu za mír, mezi lety 1973 až 2017 žil ve Francii, v roce 2018 se po 45 letech v exilu vrátit domů do Vietnamu. Je považován za průkopníka aplikovaného buddhismu na Západě, kde založil síť klášterů a meditačních center, nejznámějším z nich je Plum Village v jihozápadní Francii.

Zdroj informací: nakladatelství Grada


Logo Alferia

Značka ALFERIA spadající pod nakladatelství Grada přináší knihy o zdraví, harmonii těla i duše či o rozvoji osobnosti. Je určena čtenářům, kteří rádi hledají odpovědi i mimo tradiční, vědecky podložené teorie. Zaměřuje se na knihy z oblastí rozvoje osobnosti, kariéry, bohatství a peněz, rodiny, vztahů, lásky, sexuality, zdraví, zdravé výživy, životního stylu, duchovna a alternativních náboženských směrů. Pojímá ale i ezoteričtější témata z oblasti symbiózy těla a ducha. Název značky je odvozen z počátečních písmen oborů, z nichž vychází. Jsou v něm tedy významy slov ALternativní – Filozofie – Ezoterika – Rozum. Logo pak představuje 4 základní živly – oheň, vodu, zemi a vzduch.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeBez bahna lotos nevykvete
Umění transformovat utrpení

Hanh, Thich Nhat

Alferia, 2019

Napsat komentář