Ukázka z knihy Štěpán Kobliha není žádná bábovka (Iva Gecková)

Stepan Kobliha neni zadna babovka
Autorka dětských knih Iva Gecková spojila síly s ilustrátorem Petrem Koplem a stvořili nového knižního hrdinu Štěpána Koblihu. Ten dokáže přijít na kloub každé záhadě. A díky krásným ilustracím ho u toho můžete i sledovat.

Knihu Štěpán Kobliha není žádná bábovka od autorky Ivy Geckové
vydalo nakladatelství Grada.

Štěpán chvíli s propiskou v puse přemýšlel, jestli má ještě domalovat do dopisu srdíčko. Není to moc dětské? Pravdou ale bylo, že se mu po rodičích dost stýskalo. Pokývl hlavou a přece jen do pravého dolního rohu srdíčko přimaloval. Maminka mu přece vždycky říkala, že když váhá, jestli má někomu říct něco hezkého nebo milého, a třeba se stydí, tak má stud překonat a říct to. Protože by také jednou mohlo být pozdě a pak by litoval, že to neudělal.
Nikdy přitom nezapomněla připojit příhodu se svým dědečkem, který nečekaně zemřel, když byla zhruba ve Štěpánově věku. Tehdy prý moc neuměla říkat, co cítí. Dědu velmi milovala, ale vlastně mu to nikdy neřekla. A jednoho rána se vzbudila a její maminka jí se slzami v očích oznámila, že děda ve spánku zemřel. Maminka se od té doby naučila říkat všechno hned a na nic nečekat. Takže Štěpán připojil další srdíčko.
Přečetl si dopis ještě jednou. Štěpán totiž strašně rád psal dopisy. V době e-mailů, chatů, skypu nebo jen obyčejných sms to bylo docela neobvyklé. Ale maminka v něm probudila lásku k psanému slovu. Hodně mu četla a co si pamatoval, odmala mu malovala lístky s obrázky, když ještě on sám neuměl psát. Později, když byli spolu doma sami a on už uměl psát, psali si dopisy. Štěpán seděl v obýváku, maminka v kuchyni a pak si ty dopisy nosili, jako že je přinesl pošťák. Štěpán navíc miloval tu chvíli napětí, když otevíral zalepenou obálku a čekalo v ní na něj překvapení.
O čem dopis asi bude?Bude v něm nějaká veselá příhoda? Nebo třeba hádanka? Má do tohoto dopisu ještě něco dopsat? Asi ne, usoudil, takhle toho je až dost. Bohatě stačí, že se zmínil o tom, že Ráma s Jamesem bydlí v sousedním pokoji. Už vidí tátu, jak se chytá za hlavu, když mu máma dopis předčítá a říká: „No, to se zase máme na co těšit! Ráma je pěkný kvítko a James ještě větší! Že já Kuřátkovi neřek, aby na to dohlédl, když jsem s ním tehdy mluvil.“ Štěpán se potutelně usmál a propiska v jeho zubech nebezpečně zaskřípala. Asi nemá smysl do dopisu uvádět, že je zrovna po škole – už potřetí od začátku školního roku – a píše trest, který mu uložila paní učitelka Hrozivá.
„Štěpán! Heeej!“ ozvalo se mu za zády, ale nevěnoval tomu pozornost. Ano, měl v plánu se otočit, ale až dojde na konec dopisu. „Heeej! Koblicho! Ty hluchá?“ Štěpán dopis ještě jednou zkontroloval, opatrně ho přeložil a strčil do vnitřní kapsy u saka. Pak se otočil na svého spolužáka a zároveň nejlepšího kamaráda Nicolase. Byl to Francouz a čeština mu dělala dost problémy.

Stepan Kobliha neni zadna babovka 2
„No… co je?“ „Ty už chotová? Já ne a ne, to moc dlouchá test,“ zakoulel Nicolas očima a padl hlavou na lavici. Vzápětí se ale zase narovnal a poprosil: „Půjšila mi ta propiska. Prosim, jinak já nenapsat test,“ sepjal dlaně k sobě. Štěpán pokýval hlavou, zvedl se z lavice a došel až k Nicolasovi. Bylo to nutné, protože mu musel vysvětlit, jak se zachází s propiskou, kterou vynalezl. Byl to totiž ohromný vynález – stačilo třikrát napsat text, propiska si ho uložila do paměti a pak byla schopná psát ho úplně sama! „Tak se podívej. Zmáčkneš tenhle čudlík. Svítí červeně. Napíšeš tu větu třikrát. To stačí. Zmáčkneš znovu čudlík, svítí zeleně. A pak už se o nic nestaráš. Jasný? Jo a je to trest, a ne test!“
Snažil se mluvit v jednoduchých větách, aby to pro kamaráda nebylo moc složité. Nicolas vypadal, že pochopil, ale Štěpán stál pro jistotu celou dobu u něj a sledoval, co dělá. Měl přece jen o svůj vynález kapánek strach. Kdyby mu ho neodbornou manipulací někdo poničil, dával by ho určitě několik hodin zase do pořádku.
„Nebudu vyrušovat o hodině matematiky a nebudu odmlouvat své spravedlivé učitelce,“ předříkával kamarádovi pomalu slova, jak šla za sebou. Ale Nicolas si počínal správně. Když dopsal větu potřetí, zmáčkl znovu tlačítko a to začalo svítit zeleně. Pak už oba chlapci jen koukali, jak se propiska sama od sebe roztančila po papíře a vypisovala tu samou větu počtvrté, popáté, pošesté. Nedala si pokoj, dokud nedopsala až na konec papíru. Štěpán potom papír otočil a propiska psala dál. Spočítali, kolikrát už je věta napsaná, a když to bylo stokrát, Štěpán si propisku zase vzal.
Kamarádi se na sebe podívali a spiklenecky se usmáli. „Jen si to musíš očíslovat. To jsem ještě nevychytal,“ omlouval se Štěpán. Nicolas jen pokrčil rameny. „To nevadit. Tohle doprý. Moc doprý. C´est excellent!“ zatleskal nadšeně. V tu chvíli oblohu pročísl zlatý klikatý blesk a vzápětí se ozvalo mohutné zadunění. Štěpán se podíval k oknu: „Páni! Něco se žene a bude to pořádná…“ „… činka!“ dokončil za něj pyšně Nicolas.
Štěpán se rozchechtal. „Ne, Nicolasi, činka ne. Činka je… koukej!“ Mírně rozkročil nohy, natáhl obě ruce před sebe a sevřel dlaně do pěstí, jako by v nich svíral imaginární činku. Předloktími začal rytmicky pohybovat nahoru a dolů, přesně jako v posilovně. „Rozumíš? Fitness. Činka,“ snažil se vysvětlit kamarádovi. Ten se uhodil do čela a radostně zvolal: „Acháá! Fitness. Vím. Šinka!“ „Ne, ne šinka. Ale ČI… činka!“
Nicolas našpulil rty. „Ó. Čičinka. Čičinka!“ To Štěpána rozesmálo ještě víc. Nicolas zmateně zamrkal, protože nechápal, čemu se kamarád tak chechtá. Takže jen pokrčil rameny a nakonec se začal smát také. Ale úsměv na rtech jim brzy ztuhl, když pocítili chvění, nejdříve slabé, ale každou chvíli sílilo víc a víc. Zemětřesení!!!

——————–

Prolistujte si další  ukázku.

——————–

O autorce

Iva Gecková pochází z jihočeského Písku, kde vystudovala obchodní akademii. Po studiu dlouhou dobu pracovala ve státní správě a při třetí mateřské dovolené se konečně začala naplno věnovat svému koníčku – psaní. Pro Český rozhlas napsala několik pohádek, jejichž knižní vydání se chystá. Se svojí velkou rodinou žije v Lysé nad Labem. Napsala knihu Florentýna a kouzelná kniha (naše ukázka) či Čertí babička (naše ukázka).

Zdroj informací: nakladatelství Grada

O ilustrátorovi

Petr Kopl (1976) Narodil se v Třebíči. Tam vystudoval obchodní školu. Obchodem se ale zabýval jen krátce. Velmi záhy si začal budovat kariéru ilustrátora a komiksového kreslíře. V současné době žije v Jihlavě a věnuje se komiksu a ilustracím. Petr Kopl je autorem téměř dvou desítek komiksových knih, píše scénáře, ilustruje knihy, věnuje se grafice v prestižní reklamní agentuře a s hereckou společností De Facto Mimo procestoval mnoho zemí. Je držitelem ceny Fabula Rasa v kategorii nejlepší český scenárista a nejlepší český kreslíř za rok 2012, 2013. Roku 2014 opět obhájil svůj titul Český kreslíř. Jeho už proslulé Štěky Broka Špindíry se staly bezmála kultovním komiksem současných čtenářů. Některé z jeho knih vyšly také v zahraničí. Své práce vystavoval například v Londýně, Bruselu i v Berlíně. Více informací na www.petrkopl.cz.


gradaKnihy s logem Grada vycházejí v České republice již od roku 1991. Nabídka společnosti pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Vydává např. tituly s právní tematikou, ekonomické, z oblasti financí a účetnictví, psychologické, zdravotnické, s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví atd. Značka BAMBOOK je určena všem dětským čtenářům. Nabídkou dětských knížek provází její maskot, pandí kluk Bambook, který seznamuje děti se světem čtení a příběhů.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeŠtěpán Kobliha není žádná bábovka

Gecková, Iva

Grada, 2018

Napsat komentář