Jak správně komunikovat s dětmi

Britta Hahn_Ale ja chci tohle mami
Naučte se svým dětem říkat „ne“, aniž byste ohrozili vzájemný vztah. Komunikační metoda lékařky a psychoterapeutky Britty Hahn je dobrou alternativou běžně používaných trestů.

Při soužití s dětmi vznikají v zásadě dva druhy problémů: Děti něco chtějí a rodiče říkají „ne“, nebo si něco přejí rodiče a děti to odmítají. Autorka na mnoha příkladech ukazuje, jak lze v takových situacích využít nenásilnou komunikaci podle Marshalla Rosenberga a udržet mezi rodiči a dětmi dobré vztahy tak, že se všichni budou cítit dobře. Autorka považuje nenásilnou komunikaci za alternativu běžně užívaných trestů a metodu, jež dítětem nemanipuluje a uznává jeho vůli, aniž by jí však vždy ustupovala. Při tom ovšem upozorňuje na nutnost stanovení hranic v zájmu ochrany dítěte a na to, že v průběhu vývoje dítě přebírá stále více zodpovědnosti, zatímco rodičovská moc slábne. Také poukazuje na to, že dítě potřebuje svobodu, aby si mohlo některé věci samo zažít a vyzkoušet. Podnětem pro bohatě strukturovanou knihu byl autorčin osobní i profesní život.

 

Ale já chci tohle, mami

Nenásilná komunikace pro rodiče
Autorka: Britta Hahn
Přeložila: Kateřina Prešlová

Počet stran: 200
Vazba: brožovaná
Formát: 130×200 mm
ISBN: 978-80-262-1298-0
Doporučená cena: 319 Kč

Knihu Ale já chci tohle, mami vydalo nakladatelství Portál.

 

Ukázka z knihy

V soužití s dětmi existuje řada situací, které nepřinášejí problémy. Dítě prožívá svou vůli. Dítě objevuje sebe samé i svůj svět: Přitom zkoumá své okolí, někdy docela samo a jindy požádá o podporu rodičů, aby získalo, co si přeje. Rodiče rádi a dobrovolně plní vůli dítěte, pokud jim to čas a prostor umožňují. Pro rodiče je zde v pořádku, že prožívají vlastní vůli dítěte. Radují se z jeho rostoucí samostatnosti.
Dokud dítě prozkoumává sebe a své okolí a neohrožuje přitom sebe ani ostatní ani je nijak neomezuje, jedná se o bezproblémové situace mezi rodiči a dítětem. My jako rodiče si takovou dobu užíváme. (str. 25)

Přečtěte si další ukázku.

 

Britta Hahn

Dr. med. Britta Hahn je praktická lékařka, homeopatka, psychoterapeutka a matka čtyř dětí. Žije a pracuje v německém Villingen-Schwenningen, kde spoluzaložila lesní školku a poblíž i domov pro sociální integraci lidí v krizi. Přednáší a vede semináře. Na knize se autorsky podílela i farářka Ulrike Frey.

Informace byly čerpány ze stránek nakladatelství Portál.


Portál byl založen v roce 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí: psychologie, pedagogika, sociální práce, média, populárně psychologická literatura, příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu, rozhovory se zajímavými osobnostmi, knihy pro děti aj. Vydává také čtyři periodika: Psychologie dnesDěti a myRodina a školaInformatorium 3–8. Portál pořádá též odborné semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeAle já chci tohle, mami
Nenásilná komunikace pro rodiče

Hahn, Britta

Portál, 2018

Napsat komentář