Zasoutěžte si o sen o velkém hokejovém vítězství

medvedin-perex
Vyhrát juniorské mistrovství v hokeji neznamená pro nikoho víc, než pro obyvatele Medvědína. Mohlo by totiž přinést větší slávu nejen týmu, ale i celému městečku. Jenže jedné noci se odehraje něco, co úplně změní situaci.

Překážky na cestě za pohárem

Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno.

Takové vítězství by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace i talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před většími městy v kraji.

Takové vítězství by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka; pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, stojícího jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií.

Tým má šanci splnit sny celého města. Jenže jedné noci během zapíjení semifinálového vítězství se cosi odehraje mezi Kevinem a Peterovou dcerou – a najednou je všechno jinak. Jako vlny po rybníce se celým Medvědínem začnou šířit obvinění. V honbě za úspěchem týmu je obtížné rozpoznat hranici mezi pravdou a lží, slepou loajalitou a opravdovou důvěrou. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas to, co nikdo zjevně nechce slyšet.

 

Medvědín

Autor: Fredrik Backman

Vydalo: nakladatelství Host
Překlad: Helena Matochová
Počet stran: 499
Vazba: vázaná
Vydáno: 11/2017
ISBN: 978-80-7577-167-4

Přečtěte si více o knize Medvědín, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Host. Můžete si také prolistovat krátkou ukázku, nebo přečíst náš článek.

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

 

Ukázka z knihy

Odpověď na tuhle otázku nalezneme o pár set metrů dál směrem k jezeru. Budova nevypadá nijak slavně, ale zimní stadion to je. Postavili ho před čtyřmi generacemi dělníci z továrny, chlapi, kteří šest dní v týdnu tvrdě dřeli a sedmý den potřebovali mít na co se těšit. Ta vášeň se tu dědí, město investuje veškerou lásku, které je schopno, do téhle hry: led a mantinely, červené a modré čáry, hokejky a puk a mladá těla, která se s vypětím všech sil i vůle řítí plnou rychlostí do rohu v honbě za přihrávkou. Tribuny jsou rok co rok každý víkend plně obsazené, i když úroveň klubu klesá přímo úměrně zhoršující se finanční situaci města. A možná proto sem všichni chodí. Protože doufají, že když se ode dna odrazí klub, bude ho ze setrvačnosti následovat i zbytek.
To je důvod, proč města jako Medvědín musejí vždy vkládat naděje do dětí, jedině ty si totiž nepamatují, že dříve bývalo lépe. To je někdy požehnání. A tak tu vybudovali juniorský tým, stejně jako předchozí generace vybudovaly tohle město: tvrdá práce, sem tam dostat ránu, ale hlavně si nestěžovat, držet hubu a ukázat těm hajzlům z velkoměst, odkud jsme.
Není tu celkem nic zajímavého. Ale každý, kdo tu byl, ví, že Medvědín je hokejové město. (str. 11–12)

 

O autorovi

Fredrik BackmanFredrik Backman (* 1981) pochází ze Stockholmu, pravidelně píše sloupky do švédských novin a na svůj blog. Proslavil se hned prvním románem Muž jménem Ove z roku 2012 (česky Host 2014), který vyšel zároveň s knihou Co by můj syn měl vědět o světě (2012, česky Host 2017). Backmanovy knihy vycházejí ve třiačtyřiceti zemích a prodalo se jich přes sedm a půl milionu výtisků. Anglický překlad románu Muž jménem Ove se drží na předních příčkách žebříčku bestsellerů deníku The New York Times už přes rok, stejně jako německé vydání v žebříčku bestsellerů týdeníku Der Spiegel. Stejnojmenný film měl českou premiéru v listopadu 2016 a získal nominaci na Oscara v kategorii cizojazyčný film. Nakladatelství Host vydalo i Backmanovy romány Babička pozdravuje a omlouvá se (2015) a Tady byla Britt-Marie (2016). Nejnovější autorovou knihou je pokračování Medvědína, které připravujeme k českému vydání na podzim roku 2018.
(Zdroj informací a fotografie: nakladatelství Host)

 

Vyhrajte knihu Medvědín

Upadající městečko Medvědín žije nadějí, že jeho juniorský hokejový tým by mohl zvítězit na mistrovství a přilákat tak nejen státní dotace, ale především nové talentované hráče, kteří by v sestavě doplnili ty stávající. Když HC Medvědín zvítězí v semifinále, stane se však na oslavě něco, co další postup může ohrozit. Najde jeden mladý muž dostatek odvahy, aby vyslovil něco, co by mohlo atmosféru vyčistit, ale zároveň to nikdo z místních nechce slyšet? To si přečtěte v nejnovějším románu oblíbeného švédského spisovatele Fredrika Backmana.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Medvědín vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Medvědín
probíhá od 14. do 27. prosince 2017.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 romány Medvědín

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeMedvědín

Backman, Fredrik

Host, 2017

Zasoutěžte si o sen o velkém hokejovém vítězství - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Kakajko napsal:

    Kniha dorazila v pořádku, děkuji!

Napsat komentář