Jak byl dobyt Měsíc

tajny-zavod-o-mesic-perex
Myslíte, že vyprávění o přistání na Měsíci už nemůže přinést nic nového a zajímavého? Karel Pacner by nesouhlasil a určitě ani čtenáři jeho nové knihy.

Přistání člověka na Měsíci a celý program Apollo je fenomenální událostí v historii civilizace. Bylo o ní a popsáno tisíce stran ve stovkách knih, je zdokumentována v nesčíslně digitálních audio i video záznamech. Brzy uplyne od prvního přistání na Měsíci už půl století a dalo by se tedy čekat, že již není nic, čím by vyprávění o dobytí Měsíce mohlo překvapit. Ale není tomu tak! Jde o dění natolik ojedinělé a v mnoha ohledech unikátní, že se k němu vracejí nejen ti, kteří lety Apollo zažili, jako právě Karel Pacner, který byl jako novinář i osobně přítomen u startu na mysu Canaveral, ale i generace další. A stále se vynořují nové příběhy a skutečnosti, které rozšiřují i mění poznatky a pohledy na tento milník ve vývoji lidstva. Také kniha Karla Pacnera, pojednávající o tom, co se ve světě odehrálo v souvislosti s přistáním lidí na Měsíci, je toho důkazem. Autor především v mnoha směrech nově vykresluje dění ve Spojených státech a v tehdejším Sovětském svazu – dvou táborech, které spolu svedly nevyhlášený závod o to, kdo bude první na Měsíci. Při analýze tehdejšího stavu a plánů kosmických výzkumů obou zemí čerpal z nedávno odtajněných materiálů a poutavě líčí ve všech souvislostech události včetně náhlých obratů tajného souboje vědy a techniky dvou světových velmocí, který prohráli Sověti. Nepředznamenal opravdu souboj o dobytí Měsíce výsledek studené války o jedno dvacetiletí později?

 

Tajný závod o Měsíc

Souboj USA a SSSR
Autor: Karel Pacner

Počet stran: 400 + 24 stran příloha
Vazba: vázaná
Formát: 194×254 mm
ISBN: 978-80-7448-068-3
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Tajný závod o Měsíc vydalo nakladatelství Albatros Media.

 

Ukázka z knihy

„Ani Neil, ani já jsme neshledali práci na Měsíci namáhavou,“ líčil později Aldrin. „Ani na chvíli jsme neměli chuť odpočívat. S některými nástroji se tam pracovalo líp než na Zemi.“
Za chvíli se oba astronauti vrátili k modulu. Na přední přistávací noze jeho spodní části, která zůstane na Měsíci, je malá plaketa. Dvě polokoule představují Zemi. Pod nimi nápis: „Zde se lidé z planety Země poprvé dotkli nohama Měsíce. Červenec L. P. 1969. Přišli jsme v míru jménem všeho lidstva.“ Podepsáni členové posádky Apolla 11 i prezident USA. Dále tam byl pamětní nápis se jmény pěti astronautů, kteří se stali obětí svého povolání: Virgila Grissoma, Edwarda Whitea, Rogera Chaffeeho, Vladimíra Komarova a Jurije Gagarina. A ve formě mikrotečky rovněž mírová poselství 73 státníků z celého světa. (str. 209)

Karel Pacner_Tajny zavod o Mesic

Astronauti se zpočátku pohybovali pomalu a opatrně. Zlehka našlapovali do prachu. I když je odborníci dole na Zemi ujistili, že se neproboří, přesto nechtěli riskovat.

Přečtěte si další ukázku.

 

Karel Pacner

Karel Pacner celý život popularizoval na stránkách Mladé fronty/MF Dnes vědu. Nebylo to snadné nejen kvůli složitostem přepisu vědeckého pohledu na daný problém ve čtivý a přitom odborně správný příběh, nýbrž i kvůli dogmatickým příkazům komunistických nadřízených a snaze je chytře obejít. Hodně času věnoval kosmickým letům – a i z nich se po nástupu Sovětů stalo politikum. Jeho největším životním zážitkem byla osobní účast na události vypuštění prvních lidí na Měsíc – na startu Apolla 11 v červenci roku 1969 na Floridě. Je autorem knih: Nevšední doteky dějin, Lidé v mé paměti, Neobyčejné okamžiky historieŽivot novináře aj.


albatros media

Albatros Media, a.s. je mediální společnost a největší knižní vydavatelství v ČR. V návaznosti na tradici sahající až k roku 1949 společnost vydává více než tisíc knižních titulů ročně. Skupina zaštiťuje knižní nakladatelství Albatros, CooBoo, Plus, Motto, XYZ, Edika, BizBooks, CPress, Computer Press, Management Press, B4U Publishing, Fragment, partnerský projekt Edice České televize a nakladatelství elektronických knih eReading.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeTajný závod o Měsíc
Souboj USA a SSSR

Pacner, Karel

Albatros Media, 2017

Napsat komentář