Padesát odstínů šedi podruhé

grey
Někdo populární sérii Padesát odstínů šedi označuje za brak, jiný ji brání s tím, že i jednoduchá literatura má v našich knihovničkách své právoplatné místo. Jak se autorce, píšící pod pseudonymem E. L. James, povedla nová verze její prvotiny?


Průměrná stydlivá a nezkušená studentka potká šarmantního miliardáře, který ji zasvětí do všech temných zákoutí erotiky. Hrozíte se, že zase někdo napsal další kopii na Padesát odstínů šedi? Máte úplnou pravdu, tentokrát však pomyslné Ctrl+c a Ctrl+v stiskla sama autorka erotického bestselleru. Titul Grey, který počátkem tohoto roku vydalo nakladatelství XYZ, spadající pod mediální společnost Albatros Media, je dílem spisovatelky publikující své knihy pod pseudonymem E. L. James. Když E. L. James vydávala svou trilogii Padesát odstínů šedi (recenzi na titul Padesát odstínů šedi si můžete na našich stránkách přečíst), čtenářky (a možná i někteří čtenáři) jí mohly, přeneseně řečeno, utrhat ruce. A tak se pustila do pokračování této knižní série. Je to ovšem pokračování netradiční, protože namísto kontinuálního rozvíjení děje se čtenáři do rukou dostává opět první díl ságy, ovšem z pohledu druhé hlavní postavy. Zatímco autorčina prvotina byla psána z pohledu Anastasie, vypravěčem Greye je, jak už název napovídá, Christian Grey.

Pokud jste spisovatel a máte za cíl napsat kvalitní knihu, rozhodnutí přepsat již vydané dílo z pohledu jiné hlavní postavy vás staví před velmi obtížný problém. Jak představit příběh čtenáři, který již četl první verzi, takovým způsobem, aby se nenudil? Jak se vyhnout opakování již použitých vzorců? Jak děj oživit a zabránit tak tomu, aby knihy byly napsané jako přes kopírák? E. L. James tyto problémy elegantně vyřešila tak, že je nevyřešila. Jednoduše se spolehla na to, že její cílová skupina neholduje kritickému čtení a že v jejích knihách hledá úplně jiný druh zábavy než ten intelektuální. Ono vlastně, proč ne. Knihy tu nejsou jen proto, aby učily a rozvíjely mysl, ale také, aby bavily. Jenže i ta zábava by měla být postavena na kvalitním základě, tento požadavek však Grey příliš nesplňuje.

Ono to totiž vážně vypadá, jako by autorka zkopírovala původní text pouze s tím, že jméno ženské hrdinky vyměnila za jméno mužského hrdiny. Čtenářky Padesáti odstínů šedi se tak v novém úhlu pohledu na příběh, který vydal na celých pět set šedesát stran, nedoví vlastně vůbec nic nového. Přitom samotný nápad má potenciál, který autorka mohla využít například tím, že by detailně rozebrala Christianovo dětství (o něm se bohužel v knize moc informací nedočteme) a motivy jeho chování, popřípadě že by se vyvarovala chyb, které jí byly recenzenty vyčítány (například chudá slovní zásoba, příliš jednoduchý sloh atd.).

Čtenáři, spadajícímu po přečtení do kategorie „zklamaný čtenář“, by mohlo dokonce připadat, jako by hlavní motivací k sepsání takového nepříliš podařeného pokračování bestselleru byl výdělek. Jak jinak si vysvětlit, že by někdo psal knihu, která co do svých kvalit nikterak nepřekračuje stín své předlohy (ba právě naopak) a navíc ji dokonale kopíruje. Dle všeho se můžeme těšit ještě na další dvě objemné knihy, (ne)poskytující pohled Christiana Greye na věc. Hlavní přínos knih ze série Padesát odstínů šedi tak vidím v tom, že přivedly ke čtení i čtenářky, které by za normálních okolností po knize nesáhly.

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeGrey
Padesát odstínů šedi pohledem Christiana Greye

James, E. L.

XYZ, 2016

Padesát odstínů šedi podruhé - DISKUZE

Počet reakcí: 2
  1. tetina napsal:

    Dobrý den, děkuji za zaslanou knihu Trojhra. To byla rychlost:)

  2. Magda napsal:

    Moc pěkně napsaná recenze. Za mě je to nejlepší knížka, co jsem s touto tématikou četla. Viděla jsem i film, ale kniha mi přišla lepší. Představivost dělá své :-P

Napsat komentář