O životě slavného filosofa

nietzsche_v_nice_obalka_final
Byl německým filosofem, filologem, básníkem i skladatelem. Friedrich Nietzsche patří mezi jednu z nejznámějších osobností světových dějin. Přečtěte si více o stěžejní životní etapě tohoto velikána a prozkoumejte podrobněji jeho povahu i vnitřní běsy.

Dvaadvacetiletá Cécile, která pracuje jako pokojská v malém penzionu v Nice, je zvyklá na ledacos, ovšem o tak zvláštního hosta se dosud nikdy nestarala. Zdá se, že je vůči jejím půvabům naprosto imunní, jako posedlý neustále píše jakési zcela nesrozumitelné texty, trpí příšernými bolestmi hlavy – a přece se tu a tam začne chovat neuvěřitelně lehkovážně a vesele. Cécile posléze pochopí, že onen podivný pán jménem Nietzsche hodlá dokázat veliké věci – a ráda by mu pomohla.
Na základě reálných událostí a životopisných faktů souvisejících s Nietzscheho pobytem v Nice, v jeho osudovém městě, v němž napsal podstatné části svého zásadního díla Tak pravil Zarathustra, spřádá Christian Schärf chytrý, vtipný a čtivý román. V textu jsou použité formulace z dopisů, které Nietzsche napsal v letech 1886–1890, čímž román získává na autenticitě. Autor vykresluje pečlivý a přesvědčivý portrét slavného filozofa a osvětluje nejrůznější stránky jeho povahy – představuje ho jako člověka nepochopeného, ztraceného, šíleného, geniálního – a především svobodného.

Nietzsche v Nice

Autor: Christian Schärf
Přeložila: Michaela Škultéty

Počet stran: 264
Vazba: brožovaná
Formát: 146×205 mm
ISBN: 978-80-262-0925-6
Doporučená cena: 399 Kč

Knihu Nietzsche v Nice vydalo nakladatelství Portál.

 

Ukázka z knihy

Letní čas v Silsu trávil Nietzsche ve společnosti bohatých, vzdělaných občanů z celé Evropy, kteří si ono místo v Horním Engadinu zvolili za své letní sídlo. Vážili si ho tam coby tajemstvím opředeného poustevníka, na jehož osamělé konání nehleděli bez respektu nebo dokonce obdivu, a někteří dokonce spatřovali v onom zlomeně působícím muži předtuchu duchovního zemětřesení, jež mělo vbrzku otřást západním světem.

Jistí lidé získali výsadu oslovit ho a hovořit s ním, když se jim zdálo, že na to má náladu. Jeho stůl v hotelu Alpenrose, jak neváhal oznámit své matce, byl mezi hotelovými hosty ten nejžádanější, což mohlo potvrdit nemálo pozorovatelů. (str. 197)

Přečtěte si také zbývající část ukázky.

 

O autorovi

Christian Schärf (*1960) vyučuje od roku 1989 literární vědu, filozofii a tvůrčí psaní na nejrůznějších univerzitách v Německu i mimo ně. Od roku 2013 vede Institut pro literární tvorbu a literární vědu na univerzitě v Hildesheimu. Napsal řadu knih na téma literární poetiky.

Zdroj: nakladatelství Portál


Nakladatelství Portál bylo založeno v roce 1990 a dnes patří mezi dvacet největších nakladatelství v ČR. Vydává publikace z těchto oblastí: psychologie, pedagogika, sociální práce, média, populárně psychologická literatura, příručky pro rodiče, knihy her, knihy o zdravém životním stylu, rozhovory se zajímavými osobnostmi a knihy pro děti.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNietzsche v Nice

Schärf, Christian

Portál, 2015

Napsat komentář