Svěžest vody

zobrazit info o knize
Nakladatelství Prostor
Vydáno   10/2023
ISBN 978-80-7260-572-9
Překlad Klabanová, Kateřina
Vydání 1.
Počet stran 368
Vazba brožovaná
Formát 120×190
Doporučená cena 397 Kč

O knize

Na sklonku americké občanské války, těsně po Lincolnově Prohlášení o osvobození otroků, opouštějí černošští bratři plantáž svého bývalého pána. Vychutnávají si čerstvě nabytou volnost v sousedním lese, kde je záhy najde jeho demokraticky smýšlející vlastník. George Walkera právě zastihla zpráva, že jeho jediný syn padl v barvách Konfederace, a rozhodne se, že Prentisovi s Landrym nabídne příležitost vydělat si na cestu na Sever a zúrodní s jejich pomocí půdu, kterou nemá komu odkázat. Postupně se mezi manželi Walkerovými a bývalými otroky vytvoří křehké přátelství.
 Děj však nabírá obrátky a dříve nevídaná citová pouta – napříč společenskými vrstvami a pohlavími – narážejí na ostří starých pořádků, které se hned tak neobrousí. Tragicky laděný příběh plný nečekaných zvratů barvitě a naléhavě vypráví o cestě ke svobodě, rovným právům a sebeurčení menšin i žen, která vyžaduje odvahu i oběti a na níž se mnohdy lze opřít jen o naději.
 Harrisův ceněný debut pokračuje ve stopách nezapomenutelných románů o americkém Jihu a přes noc se stal senzací u kritiky i čtenářů. Získal Cenu Ernesta J. Gainese, dostal se do finále Ceny Tennesseeho Williamse za beletrii a nikoli náhodou si vysloužil nominaci na Man Bookerovu cenu.

Doporučení:
Share

Související články