Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?

No future
Úspěšní lidé nacházejí ve společnosti své místo, zatímco ti méně talentovaní se pohybují na periferii. Dosud platná pravidla se ale pozměnila a lidé si musí osvojit dovednosti vedoucí k uchopení příležitostí, díky kterým dosáhnou úspěchu. Co když ale takové dovednosti nemáme?

Připravujeme děti na svět, který nenávratně zmizel. Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality a tvrdíme jim, že je to pro ně prospěšné. Tato kniha tvrdí opak a snaží se ukázat, jaké dopravní prostředky vedou společnost místo do minulosti do budoucnosti.
Existuje jedna zábavná společenská hra. Do kruhu se rozestaví židle a okolo nich stojí lidé. Židlí je přesně o jednu méně než lidí. Na povel si mají lidé sednout – kdo to nestihne, ze hry vypadává. Nemá si kam sednout. Do značné míry jde o alegorii života. Lidská společnost hraje tuto hru i v reálném světě. Úspěšní v ní nacházejí svá místa, neúspěšní se pohybují ve stínu periferie. Snahou výchovy a vzdělávání by v tomto světě mělo být nacházet co nejvíce míst pro každého, protože příliš mnoho lidí na periferii mění hru ve svízelnou situaci nebo dokonce horor. Co když se ale lidstvo dostalo do situace, kdy původní pravidla hry přestala platit, protože židle nejsou po ruce, nýbrž se ukrývají někde v nepřehledném prostoru mimo okamžitý dosah, a dokonce se stále pohybují? K jejich hledání pak potřebujete dovednosti, které si musíte osvojit. Místo toho si ale osvojujete dovednosti, které vás vedou úplně jiným směrem. V takové situaci se nyní ocitáme a děláme jen málo, abychom to změnili.

Ukázka z knihy

Společnost, říkejme jí z nedostatku lepšího pojmenování česká, během několika měsíců na přelomu let 1989 a 1990 mění základní principy svého soužití. V podstatě ještě do konce roku 1989 je vlastně jasné, že tzv. socialismus (komunismus, jak je libo) se zhroutil a že přichází nová éra, která bude jiná. Už na konci roku 1989, aniž by proběhly potřebné kroky (volby, zásadní změna ústavy atp.), tehdejší Čechoslováci vědí, že směřují vstříc demokracii a volnému trhu. Teď už jde jen o to, jak to proběhne na politické a společenské úrovni a jakou to bude mít ve finále podobu.

Ohlas na knihu

 Neexistují žádné koleje do zdárné budoucnosti, které by uměly přeskočit vzdělání. Knihu No future lze považovat za zdvižený prst, který v českém kontextu shrnuje (možná poslední) varování našemu národu. Na Českou republiku nikdo nikde čekat nebude. Snad vám tato kniha padne do ruky stejně dobře jako mně.

- Tomáš Sedláček, ekonom

No Future

Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?
Autor: Bohumil Kartous
Ilustrace: Jáchym Kartous

Počet stran: 248
Vazba: vázaná
Formát: 154×225 mm
ISBN: 978-80-88268-30-7
Doporučená cena: 298 Kč

 

Knihu No Future vydalo nakladatelství 65. pole.


Nakladatelství 65. pole bylo založeno v roce 2007. Sídlí v Praze na Palmovce. Vydává českou i překladovou beletrii, naučné knihy, životopisy a dětskou literaturu. Zaznamenalo mimořádný úspěch s knihou Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, která daleko překročila hranici svého žánru, dočkala se zahraničních ocenění, divadelního zpracování a byla přeložena do 16 jazyků.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNo Future
Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?

Kartous, Bohumil

65. pole, 2019

Napsat komentář