Milion vesmírů, jeden osud

Milion svetu s tebou_uvodni
Třetí díl sci-fi série Ohnivák uzavírá jedno velké dobrodružství o cestování mezi dimenzemi a lásce, která překoná všechna nebezpečí. Nebo nepřekoná?

Nakladatelství CooBoo vydalo 25. února 2019 závěrečný díl romantické sci-fi trilogie Ohnivák s podtitulem Milion světů s tebou. Autorkou je úspěšná spisovatelka Amy Vincentová píšící pod pseudonymem Claudia Grayová.

Když hlavní hrdinka Marguerite Caineová začala cestovat do jiných dimenzí pomocí vynálezu svých rodičů, dostala se do multidimenzionálních problémů. Osud všech světů nyní leží v jejích rukou. Konečně se dozvídá, jak znepokojivé jsou plány prohnané společnosti Triad Corporation. Ta se chystá vymazat stovky vesmírů, aby dala dohromady střípky duše Margueritiny sestry z jiné dimenze. To však není zdaleka jediná potíž…

Společnost vynesla svůj nejvyšší trumf: zlomyslnou a duševně narušenou Marguerite z jiné dimenze, která je vždy o krok napřed a neváhá zabíjet ostatní Marguerity. Nezastaví se před ničím. Hodná Marguerite, jež svému zlému dvojčeti začne přezdívat Zvrácená, věří, že dokáže zabránit zničení multivesmíru a zachránit miliardy lidských životů. Koneckonců na ten náročný úkol není sama. Pomáhají jí geniální rodiče a nejlepší parťák Theo.

Jenže co Paul Markov? Vždycky stál na straně Marguerity, ale po posledním útoku Triadu, kdy byla jeho vlastní duše rozervána na kusy a rozeseta po různých dimenzích, se změnil. Démoni minulosti trýzní jeho mysl a sklony k násilí se hlásí o slovo. Paul se to snaží překonat, ale přestože ho Marguerite podporuje, jak může, nezdá se, že by mohl být stejný jako dřív. Ba co hůř, přestal věřit tomu, že jejich láska má šanci obstát.

„Paule…“ Hlas se mi zadrhne v krku a na okamžik se mi zatají dech. Jeho pohled mě spaluje ledově chladným paprskem. Pak se ke mně přiblíží, jako by se chystal provést to nejhorší.
Vybavím si poručíka Markova, jak zastřelil zrádného strážného, který se chystal zavraždit velkokněžnu, a syna ruského mafiánského kápa z jiného světa, co chladnokrevně prostřelil Theovi obě kolena. Sklony k násilí, ať s dobrými nebo zlými úmysly, dřímají v každém Paulovi – včetně toho, kterého miluju.
Můj vlastní Paul to dokázal překonat dlouho předtím, než došlo k jeho rozštěpení. Dřív, než jsem ho vůbec poznala. Dokázal porazit svoji temnou minulost a stát se dobrým člověkem a silným mužem. Jenže praskliny v jeho duši se nezhojily, a tak se ten dobrý muž, kterého miluju, může kdykoli rozpadnout. Stát se někým jiným, nebezpečným.
Takže se musím bránit. (str. 60)

Claudia Grayová si pro nás opět připravila nadupanou jízdu plnou dobrodružství, ve které se dimenze střídají jako na běžícím páse a v níž skoro nemáme šanci se nudit. Jen samotný začátek trochu pokulhává, jelikož příliš podrobně a zdlouhavě vysvětluje události, které jsou čtenářům dobře známé z předchozích dílů. Není nutné znovu popisovat, kdo je vlastně Marguerite, čím se zabývají její rodiče, kdo je Theo a Paul, co je Zloděj noci a proč je šéf Triadu největší mizera na světě. Všechny tyto záležitosti – samotný základ příběhu – si snad každý pamatuje i bez ustavičného opakování.

Dostaneme-li se přes nezáživný úvod, můžeme už rovnou objevovat další atraktivní dimenze. V minulých dílech, zejména v prvním, bylo cestování mezi dimenzemi originálním a zábavným zážitkem. Marguerite prozkoumávala jedinečná místa, sbližovala se s řadou zajímavých postav, působila na jejich osudy. Naneštěstí má ve třetím díle jasně stanovený úkol, jehož se musí držet, a proto na důkladný průzkum nových světů není čas. Než se v nějaké dimenzi (např. v egyptské nebo vesmírné) stačíme rozkoukat, jsme nuceni přeskočit do další, a v důsledku toho si tak k žádným novým postavám nevytvoříme vztah. Jejich osud je nám víceméně ukradený, ačkoli sama Marguerite všechno nesmírně prožívá.

To je vlastně další vada na kráse. Konečně zmizel otravný milostný trojúhelník, jenž v minulosti kazil jinak nápaditý příběh. Bohužel jej nahradilo Margueritino ještě otravnější kňourání kvůli Paulovi. Jeho duše je rozštěpená, takže (kupodivu) už nikdy nebude stejný jako předtím. Bojuje sám se sebou, odvrací se od Marguerity a dívka se neustále potácí mezi dvěma otázkami: dokáže svého Paula přesvědčit, že je pro ni stále dost dobrý, nebo o něj navždycky přijde? Je pochopitelné, že ji tato věc nesmírně trápí a je pro ni ohromně důležitá, ale skutečně ji autorka musí omílat pořád dokola? Podobně jako neustále opakuje, že osud všech závisí na jedné holce a že Zvrácená je opravdu špatná? Kdyby se tyto mnohokrát připomínané záležitosti vymazaly, příběh by byl svižnější, plynulejší a působivější.

Autorka má bezesporu velkou fantazii a pokusila se nám předat úžasný nápad překypující možnostmi. Stvořila svět nekonečných eventualit, a snad proto zamrzí, že všechny dimenze soustředila do populárních metropolí a „profláknutých“ míst. Marguerite se přesouvá do Londýna, mezi egyptské pyramidy, do vesmíru, San Franciska, Říma, New Yorku, Singapuru, Moskvy… Není zvláštní, že alespoň jedno z jejích já nebydlí na méně senzačním místě, na malém městě nebo na vesnici?

Dalším záporem je uspěchaný a nevěrohodný závěr knihy, kdy se komplikovaná situace vyřešila tak zázračně jednoduše, až tomu ani nelze věřit po všech těch hrozbách a obavách, jimiž nás Marguerite zásobila od začátku do konce. Autorka si očividně velice usnadnila vysvětlování technických a fyzikálních záležitostí. Kdykoli se vyskytne problém, např. jak kompletně zničit nebo naopak ochránit jednu celou dimenzi, stačí prostě na Ohniváku něco přepnout a hotovo.

Milion světů s tebou má stejně jako celá trilogie mnoho nedostatků, ale i tak se jedná o čtivou, nevšední a napínavou knihu, které nechybí sympatické postavy ani pár skutečně vtipných momentů. Když člověk přistoupí na to, že ne všechno úplně sedí, a zkusí si příběh zkrátka jen užít, získá příjemnou odpočinkovou četbu.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeMilion světů s tebou

Grayová, Claudia

CooBoo, 2019

Napsat komentář