Dekáda naplno

Kniha proměn české populární hudby 90. let 20. století

zobrazit info o knize
Nakladatelství 65. pole
Vydáno   11/2023
ISBN 978-80-88268-77-2
Vydání 1.
Počet stran 400
Vazba brožovaná
Formát 55×225
Doporučená cena 498 Kč

O knize

První komplexní kniha o české hudební scéně po listopadu 1989. V třinácti kapitolách líčí vytváření klubové a festivalové sítě, budování gramoprůmyslu a koncertní agentáže, proměny vnímání a prodeje hudby, osudy metalu a folku, vznik české indie a taneční scény…

Svoboda, radost, euforie. Rozlet, svět dokořán. Nové možnosti, obzory, zážitky, zvuky, ba i vůně (od marihuany po přepálený olej z fritovacího hrnce, zapomenutého symbolu té dekády). Devadesátá léta v České republice.

Byla to výjimečná doba plná výjimečných zážitků. A populární hudba v nich hrála významnou roli, možná naposledy ve své historii.

Dekáda naplno je důkladnou (ale ne akademicky koženou) zprávou o proměnách pop music v Československu, resp. České republice v posledním desetiletí minulého století. V období, které se už nikdy nebude opakovat a které už je tak vzdáleno, že je načase je popsat a reflektovat. Pokud možno bez nostalgie: protože nostalgie, to jsou zrádný brejle.

Na závěr si své řeknou v anketě Jedenáctka dekády i přizvané osobnosti: Blanka Šrůmová, Miroslav Wanek, Petr Fiala, Zdeněk Suchý, Jakub Skalický, Petr Choura, Petr Zelenka, Mardoša, Radim Špaček, Jiří Neumann a Jaromír Švejdík. Kniha obsahuje přes 200 fotografií.

Kniha je prvním výstupem projektu s názvem 90ky, který inicioval filmový producent Petr Koza. Kromě knihy zahrnuje hraný celovečerní film (režie Radim Špaček, scénář Lukáš Csicsely) a televizní dokumentární cyklus (režie Jakub Skalický).

90ky jsou poctou svobodnému duchu a imaginaci. Jsou svědectvím o živelné proměně hudby a hudební scény v éře charakteristické volností, odvahou a pravidly vytvářenými za pochodu.

Doporučení:
Share

Související články