Příběh Alexe z Ptačí ulice

ostrov-v-ptaci-ulici-orlev-uri
Nemá nic než sám sebe, kousek podlahy trčící do vzduchu a bílou myšku. Přesto doufá… Vyprávění o dvanáctiletém chlapci se žlutou hvězdou vám vžene slzy do očí.

Dá-li se o některé knize z války napsat, že je půvabná, pak je to právě Ostrov v Ptačí ulici. Dechberoucí příběh Alexe, který unikne transportu a zůstane ukrytý ve vybombardovaném domě v Ptačí ulici, je ukázkou hrdinského chování malého židovského chlapce za krutých podmínek druhé světové války. Publikaci napsal Uri Orlev, jenž je nositelem mezinárodní ceny Hanse Christiana Andersena z roku 1996. Tento plodný spisovatel vydal více než třicet knih a jeho romány získaly řadu ocenění v Izraeli i v zahraničí. Ostrov v Ptačí ulici byl vydán v roce 2013 nakladatelstvím Práh.

Dokud byl malý Alex s tatínkem, bydlel v domě, který patřil k továrně vyrábějící provazy pro německou armádu. Ráno odcházel tatínek do práce a Alexe ukryl na půdě nebo ho schoval v bunkru. Domy v ghettu měly důmyslný systém chodeb, a tak jej mohl někdy tatínek provádět tajnými otvory probouranými ve zdech bytů a ukrýt v továrním skladišti. Tam se učil vázat uzly na provazech a zároveň mohl být tatínkovi nablízku. Zkušenosti, které zde Alex získal, se mu později hodily.

Chlapci dělala často společnost pouze bílá myška, kterou pojmenoval Snížek. Mluvil na ni a hrál si s ní. Jednoho dne tatínka odvedli; Alex se stihl ukrýt ve skrýši, kde měl na něj počkat. Den, týden, měsíc nebo rok… zkrátka tak dlouho, dokud se pro něj nevrátí. Alex byl rozhodnutý poslechnout. Zůstává na místě a čeká na tátu, ať se děje co se děje. Vychází pouze v nejnutnějších případech, aby si tajně obstaral jídlo, které v polozbořených domech zůstalo ukryté, nebo aby si došel pro nějakou přikrývku. Tou dobou nechává tatínkovi zašifrovanou zprávu, kdyby náhodou pro něj přišel. Úkryt v rozvalině domu č. 78, kde na otce čeká, je však prohledáván Němci a Alexovi nezbývá nic jiného, než se přesunout do vrchních pater domu. Provazový žebřík si dokáže sám uvázat, a tak se mu domovem na dlouhé měsíce stávají poničené podlahy ve druhém a třetím patře. Nikoho nenapadne, že by se někdo mohl ukrývat na kusu podlahy trčící do prázdna v zdevastovaném domě. Účelně zařízený prostor mu poskytuje zázemí a větracím otvorem pozoruje dění na polské straně. Tam se mu také daří postupem času několikrát dostat a i v takto omezených podmínkách navazuje přátelství…

Podezřelý zvuk nebo neuvážený pohyb mohou znamenat smrt. S hlavním hrdinou a zároveň vypravěčem příběhu tak budete prožívat každý přesun. Můžete být svědky spousty dobrodružství, které Alex zažívá na ohraničeném životním prostoru. Dojemný způsob, jakým chlapec přemýšlí o své myšce, působivě doplňuje děj. Záleží mu na tom, aby jí bylo dobře, zabývá se myšlenkou, jak se dostane k potravě, pokud není s ním, a zbytečně ji nevystavuje nebezpečí. Alex je citlivý chlapec se smyslem pro spravedlnost. Má srdce na správném místě a určitě o něj budete mít během četby nejednou strach.

Knihu určitě doporučuji k přečtení všem, kdo mají rádi dojemné příběhy. Čtivé a napínavé vyprávění z doby druhé světové války je vhodné jak pro dospělé, tak pro děti od druhého stupně základních škol. Může je dokonale seznámit s dobou, kdy židovský původ znamenal prakticky rozsudek smrti. Přesto se lidé nehodlali jen tak vzdát. Tento válečný příběh je důkazem, že naděje je to poslední, co v člověku umírá.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeOstrov v Ptačí ulici

Orlev, Uri

Práh, 2013

Příběh Alexe z Ptačí ulice - DISKUZE

Počet reakcí: 2
  1. Martina Mičková napsal:

    Dojemné a napínavé čtení nemohu jinak než doporučit. Děkuji za komentář.

  2. vercadole vercadole napsal:

    Tak tohle je kniha přesně podle mého gusta!:) Budu se na ni muset ještě podívat a v budoucnu přečíst. Děkuji za tip!:)

Napsat komentář