Získejte příběh jižanské romance

soutez-jih-proti-severu-1
Příběh jižanské Scarlett O’Harové, který se dnes řadí mezi klasická díla, se dočkal dalšího vydání. Pojďte si pustit do uší klenot americké literatury a ponořte se do romance odehrávající se na válečné frontě, protože láska může přijít kdykoliv a kdekoliv. Platí to i pro Scarlett a Rhetta?

Jižanská léčba ze sebelásky

„Plantáže nejsou k ničemu, když žena nemá muže, kterého chce…“

Na jaře 1861 je šestnáctiletá Scarlett O’Harová svéhlavička k pohledání i na jižanské Georgii, jejíž mocipáni hledí na reformy Yankeeů s přezíravostí. Rozmazlená holka z plantáže Tara má vždy to, nač si ukáže – jen sečtělého Ashleyho ne, protože ten už dal slovo Melanii. Když ji mladík slušně odmítne, nepomůžou uražené Scarlett ani trucovité vdavky za jiného, ba ani její příkladná buldočí vytrvalost. Její potupě navíc nechtěně přihlížel chlapík ze stejného těsta: pro místní honoraci nepřijatelný solitér, drzoun a dobrodruh Rhett Butler, jehož dravčí metody by hrdinka ráda zkoumala víc. A tak jim osud vyjde zlomyslně vstříc. Vypukne válka Konfederace s Unií, od žen v krvácejícím zázemí se očekává tatáž odvaha jako od mužů v poli a oba paličáci si lezou do rány víc, než sami chtějí. Nejnápaditější milostná epopej americké literatury pod tlakem frontových událostí záhy přerůstá v román zrání, v němž dramatické peripetie Scarlettina vztahu k Rhettovi ukazují i způsob, jak se dá Jih léčit ze sebelásky. Z omamné sebelásky odsouzené k všeničící vichřici, aby se sobci konečně naučili milovat druhé nehledě na odlišnosti.

 

Jih proti Severu I.

Autorka: Margaret Mitchellová
Přeložil: Zdeněk Hron

Vydalo: vydavatelství OneHotBook
Interpret: Martina Hudečková
Délka: 27 hodin 34 minut
Vydáno: 12/2021
EAN: 8594169484150

Přečtěte si více o audioknize Jih proti Severu I., kterou do soutěže věnovalo vydavatelství OneHotBook. Poslechněte si také krátkou ukázku.

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým ze spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

 

O autorce

Margaret Mitchellová žila v letech 1900–1949. „Už jako malá jsem o té válce věděla všechno. Zamlčovali mi pouze to, že Jih prohrál.“ Tak dcera právníka a sufražetky z floridské Atlanty vylíčila důvody, jež ji přiměly vstoupit na dráhu novinářky. Když se reportérka deníku The Atlanta Journal, kde měla jako jedna z mála tehdejších Američanek na starosti nedělní sloupek, ocitla v dlouhodobé pracovní neschopnosti, rozhodla se nemarnit čas poleháváním. Tak vznikla epopej Jih proti Severu (1936, č. poprvé 1938), která na pozadí krvavého střetu průlomově vykresluje spalující milostnou chemii mezi silně nesympatickými hrdiny. Drama Scarlett O’Harové a Rhetta Butlera získalo Pulitzerovu i Národní knižní cenu, roku 1939 bylo památně zfilmováno a dodnes je nejžádanější knihou po Bibli, čímž předčí i detektivky Agathy Christie. O výtěžek se spisovatelka se spoluobčany podělila: za války sponzorovala Červený kříž a hnutí za práva Afroameričanů. Zemřela však ještě v téže dekádě – vinou opilého řidiče při přecházení atlantské Broskvoňové ulice, o níž se její jediný román tak často zmiňuje. Z autorčina tragicky přervaného odkazu vyšla posléze už jen odložená juvenilie Lajsan (1916, posmrtně 1996), romantická novela zasazená na Havaj.

Zdroj informací: OneHotBook

 

Vyhrajte audioknihu Jih proti Severu I.

Příběh oceněný Pulitzerovou cenou i několika Oscary, který vypráví o rozmazlené Scarlett O’Harové, která vždycky dostala všechno, co chtěla. Až na sečtělého Ashleyho – ten jí slušně odmítne, protože je zaslíben jiné. Co s takovou situací? Uražená Scarlett vsadí na vdavky z trucu za jiného, ovšem ani to jí nepomůže získat vysněného chlapce. Všemu přihlíží drzý dobrodruh Rhett Butler, díky kterému na Ashleyho brzy zapomene. Mezitím vypukne válka mezi Konfederací a Unií a od všech, žen i mužů, se očekává stejná odvaha. Jaký vliv bude mít fronta na dva mladé lidi, jež jsou ze stejného těsta? Najdou si v sobě vzájemné zalíbení nebo budou na nože až do konce?

Ve spolupráci s vydavatelstvím OneHotBook vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou vyhrát audioknihu Jih proti Severu I., kterou si stáhnete z portálu Audiolibrix. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o audioknihu Jih proti Severu I.
probíhá od 24. prosince 2021 do 6. ledna 2022.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 stažení audioknihy Jih proti Severu I.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJih proti Severu I. (audiokniha)

Mitchellová, Margaret

OneHotBook, 2021

Napsat komentář