Vyhrajte příběh ženy, která se nebála jít si za svým

umeni-radosti-perex
Význam jména Modesta je v italštině pokorná, mírná a smířená. Hlavní hrdinka románu od Goliardy Sapienzy taková ale v žádném případě není, i když se ji snažili zlomit a k pokoře přimět. Jenže ona naopak ví, co chce a neváhá se o to poprat.

Z chudé vesnice do šlechtického paláce

Jmenuje se Modesta – ale je všechno, jen ne pokorná a mírná.

Modestu, běžným pohledem amorální a vášnivou ženu, chrání při dějinných i osobních bouřích zvláštní neporazitelný talisman – umění radosti.

Přišla na svět v malé sicilské vesničce v chudé rodině a v ještě chudší zemi 1. ledna 1900 – ve stejný den jako nové, dvacáté století. Holčička, jež už v dětství objevila tělesnou slast, ví, co chce, a neváhá se o to porvat.

Jméno Modesta v italštině znamená všechno, čím ona není – pokorná, mírná a smířená s tím, že nikdy nedosáhne toho, po čem touží. Takovou ji chtěli mít – ale ona je divoká a nezkrotná. Z kláštera, kde ji vychovávaly řádové sestry, se dostává do šlechtického paláce, kde se díky svému talentu a cílevědomosti prostřednictvím sňatku stane hlavou rodiny. Emancipace žen, volná láska, homosexuální vztahy, násilí, přetvářka, nemoci, potraty a nemanželské děti, všudypřítomná bezohledná mafie, fašismus dusící svobodnou kulturu, války, politické ideje infikované nemilosrdnou ideologií… Modesta proplouvá dějinami celého dvacátého století se svobodnou myslí i neuvěřitelnou odvahou a nebojí se vydat proti proudu.

 

Umění radosti

Autorka: Goliarda Sapienza

Vydalo: nakladatelství Host
Překlad: Hana Voráčová
Počet stran: 583
Vazba: pevná
Vydáno: 8/2020
ISBN: 978-80-275-0127-4

Přečtěte si více o knize Umění radosti, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Host.

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů.

 

O autorce

Goliarda Sapienza (1924–1996) se narodila na Sicílii, její matka byla významná politička socialistické strany a otec právník. V roce 1941 se s matkou přestěhovala do Říma, kde začala studovat herectví a stala se filmovou a divadelní herečkou. Od roku 1958 se však soustředila pouze na psaní – mimo jiné je autorkou románů La lettera aperta (Otevřený dopis, 1967) a Il filo di mezzogiorno (Polední mysterium, 1969). Vydání svého nejslavnějšího románu Lʼarte della gioia (Umění radosti, 1998), kterým dosáhla mezinárodního věhlasu, se nedožila.
(Zdroj informací: nakladatelství Host)

 

Vyhrajte knihu Umění radosti

Modesta se narodila první den dvacáté století v chudé sicilské rodině a dostala jméno, jehož význam je pokorná a mírná. Ona však už od malička odmítá sedět tiše v koutě a nezmění ji ani výchova řádových sester v klášteře. Když se odsud pak dostane do šlechtického paláce, dokáže se díky své cílevědomosti stát až hlavou rodiny. Přečtěte si příběh ženy, která se nebála plavat proti proudu a jít si za svými sny.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Host vám přinášíme soutěž, ve které dva z vás mohou knihu Umění radosti vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Umění radosti
probíhá od 10. do 23. září 2020.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 2 romány Umění radosti

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeUmění radosti

Sapienza, Goliarda

Host, 2020

Napsat komentář