Gottland je už i na divadelních prknech

gottland_úvodní
Švandovo divadlo na Smíchově připravilo inscenaci Gottland neboli Masky tragické bezradnosti. Jedná se o adaptaci knižního bestselleru polského novináře Mariusze Szczygieła. První čtená zkouška proběhla v Národním památníku na Vítkově, premiéra v režii Petra Štindla se odehrála 19. března 2011…

Polský novinář Mariusz Szczygieł ve své mnoha cenami ověnčené knize Gottland (mimo jiné European Book Prize 2009) předkládá osobitý pohled na Čechy, na jejich historii a hlavně na neuvěřitelnou schopnost české společnosti „useknout hlavy“ všem, kteří se vymykají. Je to pohled nesmlouvavý a ironický, překvapivý a pravdivý. A překvapivé je i to, že se u nás kniha, která Čechy a jejich nedávné dějiny nijak nešetří, dočkala už jedenáctého dotisku. To, že doba na inscenaci Gottlandu uzrála, dokládá i fakt, že nezávisle na pražské inscenaci byla adaptace Gottlandu (tentokrát z pera Jana Mikuláška a Marka Pivovara) uvedena i v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě.

Ve scénáři Petra Štindla a Doda Gombára se prolínají dva fenomény, bestseller Mariusze Szczygieła a internetová sociální síť, kterou dnes v České republice užívá přes dva miliony obyvatel. Je více než integrální součástí lidského života, samostatně se vyvíjejícím fenoménem. Právě tato síť umožňuje, aby se v divadelní inscenaci spolu setkaly a komunikovaly zásadní osobnosti československé historie. V první polovině představení se ve virtuálním prostředí setkávají nejrůznější postavy naší nedávné minulosti, například podnikatel Jan Antonín Baťa, novinář Egon Ervin Kisch, zpěvák Václav Neckář, herečka Lída Baarová, zpěvák Jiří Korn, novinářka Milena Jesenská, herečka Adina Mandlová, ministr propagandy Joseph Goebbels, zpěvačka Helena Vondráčková, herečka Jiřina Švorcová, zpěvačka Marta Kubišová, zpěvák Karel Gott, podnikatel Tomáš Baťa, prezident Antonín Zápotocký, sochař Otakar Švec, malíř Adolf Hitler, politik Alexander Dubček, komparsista Josef Stalin, ministr Zdeněk Nejedlý, podnikatel Tomáš Baťa jr., novinářka Renata Kalenská, prezident Václav Havel a další. Spojuje je Gottland. Místo průniku. Diváci poznávají jejich tragikomické příběhy a osudy. Druhá část inscenace je koncipována jako setkání několika jedinců v podivném bezčasí, v uzavřené kobce Muzea Gottland. Je to setkání mrtvých v mezistanici věčnosti.

Autoři adaptace, Petr Štindl a Dodo Gombár, vycházeli z příběhů knihy Gottland, jednotlivé osudy ale vyhrotili a postavili proti sobě. Z nedramatického textu tak vznikl scénář, kde o sebe osudy a postavy křesají anebo spolu překvapivě korespondují. Dějiny se opakují a na ploše dvacátého století lze najít mnoho styčných bodů, zajímavě vypovídajících o naší národní povaze.

Jen jeden mini-příběh je v inscenaci navíc – Jan Kaplický. Szczygiełova kniha vyšla v roce 2007, kdy ještě jeho osud nebyl dopovězen. Tvůrci divadelní adaptace se proto obrátili na autora knižní předlohy, aby příběh dopsal. Mariusz Szczygieł se už ale ke Gottlandu vracet nechtěl. Souhlasil však s tím, že Kaplický do panoptika jeho příběhů patří a navrhl inscenátorům, aby si tento příběh napsali sami.

Diváci se dočkají i živých písní, od budovatelské ódy na Stalina po populární hudbu minulého století a původní písně, které, stejně jako scénickou hudbu, napsal Karel Albrecht, spolupracovník Divadla Petra Bezruče v Ostravě či brněnského Městského divadla.

 

Mariusz Szczygieł o inscenaci:

Švandovo divadlo je první české divadlo, které jsem v životě navštívil. V roce 2001 nebo 2002 jsem procházel kolem a spatřil jsem neobvyklé plakáty v netypickém formátu. Udělaly na mě takový dojem, že jsem je chtěl okamžitě mít. Nejvíce ty z představení „Den matky“ a „Hadí klubko“. Požádal jsem paní pokladní o několik plakátů. Také jsem si koupil vstupenku na „Hadí klubko“, a to bylo moje první české představení, které jsem v životě viděl. Velmi se mi líbily nápady Michala Langa jako režiséra. A ty čtyři plakáty ze Švandova divadla u mě na zdi v pracovně visí dodnes.
Tvůrcům pražské inscenace bych chtěl vzkázat, aby nezapomínali, že hrdinové mé knížky nejsou vymyšlení. Jsou to opravdoví, reální lidé. Mnoho z nich je naživu. Mohou přijít do divadla a vidět se na scéně. Je dobré na to nezapomínat.

 

Polský novinář a spisovatel Mariusz Szczygieł se narodil v roce 1966. Vystudoval apolitické vědy a žurnalistiku na Varšavské univerzitě (2000). Léta pracoval pro známý polský magazín Gazeta Wyborcza, kde publikoval mnoho šokujících reportáží o tématech, která jsou v polské společnosti tabu (sexualita mládeže, homosexualita). Szczygieł se stal jedním z nejznámějších polských novinářů.

Na podzim 2006 publikoval knihu esejistických reportáží „Gottland“ mapující posledních sto let české historie. Čechám a Čechům se věnuje i jeho nová kniha „Udělej si ráj“, která v češtině vyjde letos v květnu.

Inscenaci uvádí Švandovo divadlo v Praze 5. V hlavních rolích se objeví Zuzana Onufráková jako Marie Baťová, Marta Kubišová a Magda Goebbels či Filip Čapka jako představitel Jana Antonína Bati či Václava Neckáře. V roli Heleny Vondráčkové a Lídy Baarové se můžete těšit na Kristýnu Frejovou.

Nejbližší představení se zde odehraje 21. dubna, dále pak 2., 11., 16. a 31. května 2011. Objednávat můžete i on-line přes webové stránky divadla.

Doporučení:
Share

Napsat komentář