Vyhrajte povídkovou knihu oscarového Toma Hankse

neobvykly-typ-perex
Tom Hanks není jen slavný herec – nyní se představuje také jako spisovatel. Přečtěte si jeho povídky a zjistěte, jak mu tato nová „role“ sedla. Podařilo se mu vytvořit stejně nezapomenutelné hrdiny jako na filmovém plátně?

Připomeňte si, jak vratká může být země

Sbírka sedmnácti povídek oscarového herce Toma Hankse je ve všech ohledech různorodá. Díky autorovi se setkáváme s plejádou pečlivě propracovaných postav, sledujeme jejich osudy zasazené do nejrozličnějších míst (dokonce i mimo tuto planetu) a časů (v jednom příběhu se také přímo časem přesunujeme).

Hanks proslul svým oduševnělým a procítěným herectvím – a tytéž kvality vnáší do své literární prvotiny. Je vtipný, ale umí přejít k melancholii; píše lehkým perem, ale dotýká se velkých témat. Je zjevné, že se svými postavami žije, a snad právě proto mu čtenář věří, podléhá a užívá si každou větu.

Je lhostejné, jestli právě čteme povídku o soužení válečného veterána, o vášnivém milostném vzplanutí dvou přátel, nečekaném objevu mladého nadšeného surfaře nebo o sloupkaři z maloměsta, který starosvětsky komentuje moderní svět. Každý příběh nás přenese do zcela jiného světa, jedno je jim však společné: nevyslovené připomenutí, že i když zdánlivě stojíme nohama pevně na zemi, je dobré mít na zřeteli, že země umí být zrádně vratká.

 

Neobvyklý typ (něco málo povídek)

Autor: Tom Hanks

Vydalo: nakladatelství Domino
Překlad: Vladimír Medek
Počet stran: 416
Vazba: pevná
Vydáno: 9/2018
ISBN: 978-80-7498-282-8

Přečtěte si více o knize Neobvyklý typ (něco málo povídek), kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Domino. A nezapomeňte si také prolistovat krátkou ukázku.

Nakladatelství Domino vzniklo v roce 1997. Mnohé se od té doby změnilo, základ však zůstává stejný: ve všech edicích se čtenářům snaží nabídnout pouze takové knihy, které stojí za to číst. Už sedmnáct let vydává knihy mnoha žánrů a autory, kteří patří mezi světovou špičku.

 

Ukázka z knihy

Když došlo na „Nezvedené děcko“ Iggyho Popa, zeptala se: „Máš vůbec nějakou hudbu z posledních dvaceti let?“
Udělal jsem kukuřičné placky s trhaným vepřovým. Anna pila víno, já pivo. Rozdělala oheň v mých krbových kamnech a prohlásila, že si připadá jako první osadnice v prériích. To už se snesla noc a seděli jsme na pohovce; svítil nám jenom oheň v krbu a ukazatel síly zvuku na displeji přehrávače, přecházející od zelené k oranžové a občas i červené. V bouři, která byla na míle daleko, šlehaly vzdálené plošné blesky.
„Víš co?“ zeptala se mě. „Je neděle.“
„To vím,“ řekl jsem jí. „Žiju přítomností.“
„Právě to na tobě obdivuju. Jsi chytrý. Starostlivý. Lehkovážný, skoro až lenivý.“
„Přešla jsi od lichotek k urážkám.“
„Tak místo lenost dosaď unylost,“ řekla a usrkla si vína. „Jde o to, že se mi líbíš.“
„Ty mně taky.“ Zauvažoval jsem, kam tenhle rozhovor povede. „Ty se mnou flirtuješ?“
„Ne,“ řekla Anna. „Dělám ti návrhy. To je něco úplně jiného. Flirtování je rybolov. Možná se na háček chytíš, možná ne. Návrhy jsou první krok k tomu, abychom se dohodli.“ (str. 13)

 

O autorovi

Tom Hanks se narodil roku 1956 do rodiny s portugalskými a anglickými kořeny. Jeho herecká kariéra začala v divadle, ale od roku 1979 se věnuje výhradně filmu. Má na svém hereckém kontě bezpočet rolí, jejichž výčet by si vyžádal mnohem větší prostor, než je záhodno vypisovat na tomto místě, a tak zmíníme jen dvě, za které získal Oscara: Forresta Gumpa a právníka Andrewa v dramatu Philadelphia. Tom Hanks je také režisérem, producentem… a vášnivým sběratelem psacích strojů. A právě na jednotlivých exponátech ze své sbírky napsal v průběhu několika let svou literární prvotinu, Neobvyklý typ, jejíž český překlad vydává nakladatelství Domino.
(Zdroj informací: nakladatelství Domino)

 

Vyhrajte knihu Neobvyklý typ (něco málo povídek)

Vidět jméno Toma Hankse na přebalu knihy může být bezesporu překvapivé, ale věřte tomu, že své herecké kvality dokázal promítnout i do literární tvorby. Přesvědčit se o tom můžete v sedmnácti povídkách, které právě vychází v českém překladu. A protože je tento oskarový herec nadšeným sběratelem psacích strojů, napsal každou povídku na jiném modelu za své sbírky. Všechny najdete i na fotografiích a také v příbězích – někdy jen v podobě skromné zmínky, jindy hrají větší roli.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Domino vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Neobvyklý typ (něco málo povídek) vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Neobvyklý typ (něco málo povídek)
probíhá od 14. do 27. září 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 3 knihy Neobvyklý typ (něco málo povídek)

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeNeobvyklý typ
(něco málo povídek)

Hanks, Tom

Domino, 2018

Napsat komentář