Získejte knihu, se kterou se v lese neztratíte

les-navod-k-pouziti-perex
Chodíte rádi do lesa a myslíte si, že není zapotřebí žádného průvodce, abyste si procházku užili? Možná budete překvapeni, jaké zajímavosti vám dosud unikaly a kolik zvířat můžete potkat, pokud se je naučíte stopovat. A dočtete se ještě mnohem více.

Užijte si les naplno

Peter Wohlleben představuje jednotlivé stromy a jak je od sebe rozeznat, jak stopovat a pozorovat zvířata, jak se vhodně obléci, jak si zajistit dřevo, čeho se bát a nebát či kde se schovat. Že už jste byli v lese tisíckrát a průvodce nebylo zapotřebí? Co mají společného jilmy s jasany, proč jsou jedle bělokoré, ačkoli jehličnany, v podstatě listnaté stromy? Bojíte se liščí tasemnice od své kočky? Víte, že stromy přes noc tloustnou? Peter Wohlleben vypráví o liščích norách starých jako středověké hrázděné domy, o břízách, které v noci upadají do hlubokého spánku, a také o mateřských dovednostech lesních buků. Stačí se na chvíli začíst a cesta do lesa se znovu změní v dobrodružství, na která jste možná dávno zapomněli nebo jste ještě neobjevili.

V knize se dočtete, jak se orientovat v lese i bez kompasu nebo GPS navigace a které bobule, houby, listy a výhonky se dají sbírat, trhat a konzumovat. Najdete v ní odpovědi i na další otázky: Kde můžete stanovat, zakládat oheň a grilovat? Jak správně rozlišíte stopy zvířat, kdy a kde lze nejlépe pozorovat divokou zvěř? Jak se zcela přirozeným způsobem chránit před komáry, lesními mravenci a klíšťaty? Co se dá zažít v lese s dětmi a co v noci, kterou v přírodě strávíte sami? Jak se z únorových, květnových, srpnových a listopadových toulek lesem stane neopakovatelný zážitek?

 

Les – návod k použití

Autor: Peter Wohlleben

Vydalo: nakladatelství Kazda
Překlad: Magdalena Havlová
Počet stran: 216
Vazba: pevná s přebalem
Vydáno: 11/2017
ISBN: 978-80-906819-2-7

Přečtěte si více o knize Les – návod k použití, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Kazda. A nezapomeňte také na ukázku.

kazda-logo

Nakladatelství Kazda vydává svým způsobem výjimečné knihy a CD, a to napříč všemi žánry – od pozoruhodných lidských osudů inspirativních osobností a příběhů přes kvalitní pohádky až po nevšední rádce pro rodinu, partnerské vztahy a výchovu dětí.

 

Ukázka z knihy

Nebezpečí pádu hrozí i při chůzi strmou strání. Ne, že byste se snad nedokázali udržet na nohou – zrada číhá pod listím či sněhem. Jsou to odumřelé větve, jejichž kůra už zetlela. Většinou kopírují sklon svahu, leží směrem shora dolů. Když na takovou větev stoupnete, noha se po ní smekne jako po skluzavce. Mně se to, jakkoli bych měl být dávno poučen, stalo už mnohokrát. V momentě, kdy zaregistruji, na co jsem vlastně šlápl, bývá už většinou pozdě. Zakolísám, zašermuji rukama a jak dlouhý tak široký letím k zemi. Pokud o nějakém strmém úseku zapochybujete, za vlhka byste se mu měli raději vyhnout. Dobrý způsob, jak se pohybovat po horských svazích, jsou stezky zvěře. Protože zvířata mívají stejné problémy jako lidé, chodívají pouze po prošlapaných, tedy rovných cestách. Ty jsou sice úzké, jejich šířka zpravidla nepřekračuje třicet centimetrů, pro bezpečnou chůzi to však stačí. Po dlouhých svazích se takové stezky táhnou paralelně v pravidelných odstupech, takže když se potřebujete dostat víc dolů nebo odbočit, tak prostě sejděte o jednu či dvě stezky níž a s důvěrou následujte stopy zvěře. (str. 13–14)

 

O autorovi

Peter Wohlleben, ročník 1964, se chtěl už jako dítě stát ochráncem přírody. Po studiu lesnictví byl více než dvacet let úředníkem zemské lesní správy. Aby mohl realizovat svou vizi trvale udržitelné péče o les, převzal v roce 2006 coby hajný revír o 1 200 hektarech lesa v regionu Eifel. Dnes tam vede lesní akademii. Své znalosti předává na seminářích, při tematických prohlídkách lesa i na kurzech stavění srubů. Navíc objevil i radost z psaní knih a v roce 2015 se zařadil mezi mimořádně úspěšné autory. Jeho publikace Tajný život stromů a Citový život zvířat se staly světovými bestsellery.
(Zdroj informací: nakladatelství Kazda)

 

Vyhrajte knihu Les – návod k použití

Udělejte ze svých toulek lesem neopakovatelný zážitek díky průvodci Petera Wohllebena. Naučí vás nejen rozpoznat jednotlivé stromy, ale také vám o nich prozradí mnoho zajímavostí. Věděli jste například, že břízky v noci upadají do hlubokého spánku? Pokud to chcete vidět na vlastní oči, měli byste vědět, čeho se v nočních hodinách strávených v přírodě bát, jak se ochránit před nepříjemnými společníky v podobě mravenců a kde vůbec smíte stanovat. Jestliže spíše uvítáte denní světlo, i tak si můžete lesní porost vychutnat zcela novým způsobem. Tak neváhejte a přečtěte si, jak na to.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Kazda vám přinášíme soutěž, ve které pět z vás může knihu Les – návod k použití vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Les – návod k použití
probíhá od 20. prosince 2017 do 2. ledna 2018.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Související soutěž

Soutěž o 5 naučných knih Les – návod k použití

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeLes – návod k použití

Wohlleben, Peter

Kazda, 2017

Získejte knihu, se kterou se v lese neztratíte - DISKUZE

Počet reakcí: 4
 1. Danulka napsal:

  Děkuji za ryché zaslání knihy Mevědín.

 2. Miloslava napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za knihu Les-návod k použití.Zajímavá kniha!

 3. alena5 napsal:

  Dobrý den,děkuji za knihu Les – návod k použití,která dnes v pořádku dorazila

 4. 135evik napsal:

  Dobrý den, děkuji za bleskové dodání knihy Les – návod k použití, kterou jsem vyhrála v soutěži! :-)

Napsat komentář