Zahrajte si o fascinující biografii britské Železné lady

Nezlomna-perex
V dějinách Británie zaujímá významnou roli žena s přezdívkou Železná lady, kterou získala díky své neústupnosti a rozhodnosti. Hádáte správně – řeč je o bývalé premiérce Margaret Thatcherové, o jejímž životě si můžete právě nyní přečíst více.

 

Život a kariéra známé britské premiérky

Životopis Margarety Thatcherové (1925–2013), trojnásobné britské premiérky, je fascinující jako román, vymyslet by se ovšem nedal. Je to příběh dívky z malých poměrů, jež pod dohledem přísného, laskavého otce vyrostla k významné dějinné roli. Británie byla v době politického zrání Thatcherové politicky svobodná, avšak vyčerpaná válkou, ztrátou impéria, dislokací milionů a postupným rozpadem průmyslu. Země ztrácela ekonomickou svobodu, onen základ skromné a těžce zasloužené prosperity její rodiny. I vzdělaní konzervativní politici byli pod vlivem předválečné hospodářské krize a válečné hospodářské politiky přesvědčeni, že stát musí ekonomiku řídit. Z velké krize ovšem mohou povstat velcí politici, kteří voličům dokáží předložit, co demokracie bytostně nesnáší – pot a slzy. V atmosféře nepochopení politických kolegů či rivalů a rozdělené veřejnosti se odehrálo drama, jehož vyústění prokázalo, že prosperita vyplývá z vnitřního vztahu svobody a soukromého majetku. Příběh statečné Margarety je kronikou urputného zápasu proti socialistům, odborům, státní byrokracii, oligarchii monopolů a zestátněných firem i téměř celé akademii teoretizujících ekonomů.
Železná lady, jak ji označili Sověti, ve studené válce zvítězila. V té ekonomické jen dočasně. Ani její největší odpůrce by sice už dnes nenapadlo propagovat státní průmysl, pevný kurs měny, regulaci platů a cen, vysoké progresivní daně… A přece přibývá regulace a byrokracie, daně se plíží nahoru. Stát i bez vlastnictví dokáže spolykat polovinu národního produktu. Opět povstává prastarý problém demokracie, která od státu pod novou ideologií lidských práv požaduje od státu nemožné, dokonce právní kodifikaci materiálního zabezpečení. Růst byrokracie a omezování hospodářské svobody ničí prosperitu a v konečném důsledku ohrožuje i samu demokracii.
Proto je zápas Margarety Thatcherové velkým poučením i varováním.

 

Nezlomná

Autor: Robin Harris

Vydalo: nakladatelství Leda
Překlad: Miloš Calda
Počet stran: 440 + 16 (fotografické přílohy)
Vazba: pevná bez přebalu
Vydáno: 11/2014
ISBN: 978-80-7335-384-1

Přečtěte si více o knize Nezlomná, kterou do soutěže věnovalo nakladatelství Leda.

Nakladatelství Leda vzniklo v roce 1992 a je jediným českým vydavatelstvím specializovaným na jazykové slovníky, učebnice a příručky a na naučné slovníky. Usiluje o vysokou odbornou úroveň své produkce, o její kvalitu, serióznost a uživatelskou přitažlivost.

 

Vyhrajte knihu Nezlomná

Margaret Thatcherová byla známa jako žena pevných zásad, která se ve svých názorech nenechá zviklat. Ale jaká byla její cesta až do vrcholné politiky? Přestože pocházela z malých poměrů, dokázala se dostat až na post předsedkyně Konzervativní strany a britské vlády vůbec. A právě o tom všem si můžete přečíst v biografické knize od Robina Harrise. Navíc v ní najdete i 16 stran plných fotografií ze života této celosvětově uznávané političky.

Ve spolupráci s nakladatelstvím Leda vám přinášíme soutěž, ve které tři z vás mohou knihu Nezlomná vyhrát. Stačí, když u soutěžní otázky vyberete jedinou správnou odpověď ze tří možností, a výhra může být vaše. Hodně štěstí!

Soutěž o knihu Nezlomná
probíhá od 13. prosince do 26. prosince 2014.

Náš tip pro ty, kteří tuto soutěž ještě moc neznají: Netipujte na začátku soutěže příliš vysoko! Jednou denně můžete své tipy upravovat a zvýšit tak šanci na výhru.

Soutěž naleznete také na největším soutěžním portálu v ČR – Soutěže.cz a na Websoutěže.cz

Související soutěž

Soutěž o 3 biografie M. Tatcherové Nezlomná

Doporučení:

Související knihy

zobrazit info o knizeNezlomná

Harris, Robin

Leda, 2014

Zahrajte si o fascinující biografii britské Železné lady - DISKUZE

Počet reakcí: 1
  1. Anicka59 Anicka59 napsal:

    Dobrý den, před 2 dny mně došla tato vyhraná kniha, za kterou velmi moc děkuji. Moc jsem si ji přála vyhrát a podařilo se. Ještě jednou DĚKUJI !

Napsat komentář