Stíny minulosti…

pernikova_chaloupka_perex
Čtyřicet let je v lidském životě dlouhá doba. Pro někoho to ale může být právě ten okamžik, kdy je na čase vypořádat se s minulostí…

Právě v ní se totiž skrývají vzpomínky, které nás poznamenají na celý život. Stejně jako vraha v knize Carin Gerhardsenové, který přichází, aby se pomstil za všechny traumatické zážitky, které zažil jako malé dítě. Fyzické týrání a ponižování, kterému byl jako šestiletý vystaven ze strany ostatních dětí, v něm zanechaly následky, které nedokáže ze své paměti vymazat. Potřebuje přímou konfrontaci. Ta je pro něj vysvobozením…

Perníková chaloupka je prvním titulem ze série tzv. Hammarbyjských případů, jejichž děj autorka umístila do rodného Katrineholmu. U nás jej nedávno vydalo nakladatelství Vyšehrad. Základním tématem v něm je šikana. Nutno podotknout, že Carin Gerhardsenová si toto téma nezvolila čistě náhodou. Jak přiznává, sama v dětství šikanu zažila. Zda ale skutečně něco tak děsivého, jak v knize popisuje, už zůstává otázkou…

Příběh začíná nálezem mrtvoly muže, kterou ve své kuchyni objeví Ingrid Olssonová vracející se z dlouhodobé hospitalizace v nemocnici. Vyšetřování se ujímá komisař Hammarbyjské policie, Conny Sjöberg. Obětí je zdánlivě bezúhonný Hans Vannerberg, milující otec a prosperující podnikatel údajně bez nepřátel. Sjöberg musí co nejrychleji přijít na to, proč byl Hans zavražděn zrovna v domě staré ženy. Co tam dělal pozdě večer a je mezi ním a Olssonovou nějaké spojení? Moc času nemá, protože vrah si již vyhlédl další oběť…

Carin Gerhardsenová ve svém románu přináší zajímavou charakterovou studii. Její postavy jsou detailně vykresleny s takovou věrohodností, že si je budete po přečtení ještě dlouho pamatovat. Široký prostor dává také emocím.

Velmi efektně se jí podařilo vyjádřit kontrast dvou rozličných světů. V prvním je svět naplněný láskou Connyho Sjöberga, který se svou ženou vychovává nejen vlastní děti, ale i adoptované. Proti němu stojí svět vraha, jehož pocity jsou vyjádřeny formou deníku. Jeho dětství nepatřilo k těm nejšťastnějším. Starala se o něj matka – alkoholička, byl terorizován a ponižován. Díky jeho zápiskům dostává čtenář možnost nahlédnout do duše člověka poznamenaného minulostí. Je to silně emotivní čtení, kdy se zároveň nabízí otázka, zda je takový jedinec, vraždící následkem tyranie z dětství, vinen ve všech aspektech. Jde vlastně o oběť zla. Na druhou stranu ale vyvstává další otázka, jak dalece je spravedlivé, je-li člověk, na kterého spoléhá jeho rodina, zavražděn. Byť stojí z pohledu pachatele za jeho utrpením. Má oběť dětské šikany právo se tímto způsobem mstít?  Kde vznikla chyba, která z malých dětí vytvořila zlé bytosti neštítící se ubližovat druhým, slabším jedincům? Jsou tyto „zlé“ děti plně odpovědné za své činy?

Autorka pokládá celou řadu otázek vedoucích k zamyšlení. Jejím cílem není soudit, ale především vyzdvihnout důležitost výchovy a prevenci šikany již od útlého dětství. Upozorňuje na fakt, že této problematice je věnována stále menší pozornost, než by bylo třeba.

Paralelně s případem, který vyšetřuje Conny Sjöberg, řeší neméně závažnou situaci také jeho kolegyně Petra Westbergová. Ta se domnívá, že byla pod vlivem drog znásilněná poté, co se v baru seznámila s jedním, pro ni velmi zajímavým a přitažlivým mužem.

Souběžně tak Carin Gerhardsenová ukazuje i na další silně emotivní záležitost, jakou je právě znásilnění. Nesnaží se přinést čtenáři vysloveně detektivní příběh. Spíše poukazuje na psychiku ženy, která se stala obětí tohoto činu, jak těžká je to pro ni situace, se kterou se musí vypořádat a již zřejmě nevypustí z paměti po celý život…

Perníková chaloupka je velmi dobře napsaným románem, ve kterém sice detektivní pátrání stojí trochu v pozadí, ale čtenář bude zcela jistě uspokojen výborným stylem vyprávění a poutavostí, se kterou se autorka zabývá danou tématikou. Naprosto nadšeni budou asi příznivci například Karin Fossumové, která své knihy rovněž hodně zaměřuje právě na lidskou psychiku. Na své si tak přijdou nejen fanoušci skandinávské literatury.

Já dávám knize plných deset hvězdiček a rozhodně se těším na pokračování Hammarbyjských případů, které by měly nést název Máma, táta, děti.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizePerníková chaloupka

Gerdhardsen, Carin

Vyšehrad, 2013

Napsat komentář