Divadlo Járy Cimrmana se dočkalo

cimrmani-uvod
Padesát let existence divadla, které napříč létům beznadějným i naději dávajícím, smutným i radost přinášejícím strhávalo a stále strhává diváky. Co stojí za touto životadárnou silou Divadla Járy Cimrmana, se lze dočíst v publikaci Tomáše Malečka Divadlo Járy Cimrmana po padesátce…

Čtvrteční podvečer 21. října 2021, hala Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Prostor, jenž okamžitě vstupujícího obemkne svébytnou atmosférou cimrmanovských her. Tentokrát o to více, protože mezi přítomnými se pohybují ti, kteří Járu Cimrmana stvořili, kteří prostřednictvím svých přednášek dávali a dávají možnost publiku vhlédnout do všestranných a geniálních Cimrmanových počinů a kteří svým hereckým umem jeho genialitu zprostředkovávali a stále zprostředkovávají. Důvodem jejich přítomnosti není večerní představení, nýbrž uvedení a křest dosud v knižním světě chybějící obsažné monografie s cimrmanovskou tematikou nesoucí název Divadlo Járy Cimrmana po padesátce… Jejím autorem je absolvent Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity Tomáš Maleček.

cimrmani-foto

Koncept díla vychází z diplomové práce, kterou autor obhájil na katedře historie v roce 2020. O genezi své knihy a vůbec o svém vztahu k Divadlu Járy Cimrmana Maleček, který se samozřejmě také slavnosti účastní, ve svém díle říká:

„Vzpomínám si, jak jsem prvně spatřil Divadlo Járy Cimrmana v televizi 31. prosince 2006… představení Cimrman v říši hudby. Ještě toho večera jsem vyhrabal doma staré desky ze 70. let a zaposlouchal se do Dlouhého, Širokého a Krátkozrakého a Hospody na mýtince. Tři měsíce nato nadešla ta vytoužená chvíle, kdy jsem poprvé zavítal na živé představení…“

Tak začala autorova éra návštěv divadla takměř křížem krážem celou republikou. Posléze došlo i k osobnímu setkání se Zdeňkem Svěrákem. Netrvalo dlouho a Maleček se svou přítelkyní se „troufnu si říct, spřátelili s drtivou většinou dalších herců a kulisáků souboru“.

J. Hraběta, M. Čepelka

J. Hraběta, M. Čepelka

Tato jedinečná možnost blízkého kontaktu s „cimrmany“ Malečka přivedla k myšlence využít přízně těchto osobností „k nějakému většímu počinu“. Autor vzpomíná:

„Když jsem za Zdeňkem Svěrákem přišel s prosbou… mírně se mi třásl hlas: ‚Pane Svěráku, chtěl bych o historii vašeho divadla napsat diplomovou práci… Rád bych si s vámi všemi herci popovídal a na těchto rozhovorech dílo vystavil. Nemělo by ale smysl práci psát, kdybyste nesouhlasil.‘ Pan Svěrák se jen pošimral pod nosem a odpověděl: ‚Jistě, a kdy se sejdeme?‘“

Tak začala více než rok trvající práce na díle, které unikátním způsobem zaznamenává historii Divadla Járy Cimrmana.

Zdeněk Svěrák

Zdeněk Svěrák

Svoji diplomovou práci Tomáš Maleček obhájil.

„Byla tak dobrá,“ vstupuje do podvečerního dění v hale divadla moderátor Radiožurnálu Vladimír Kroc, „že se ji na doporučení rozhodlo nakladatelství Grada pod značkou COSMOPOLIS vydat.“

O napsání předmluvy ke knize byl požádán Zdeněk Svěrák. „A tu vám teď přečtu,“ bera knihu do ruky počíná herec svůj text číst. Vyzdvihuje znalosti autora:

„Už při nich (rozhovorech) jsem si uvědomil, že ten student ví líp než já, kdy která hra byla napsána a kdy zakázána. A že zná herecké obsazení komedií z doby, kdy ještě nebyl na světě. … ulevilo se mi: nebudu to já, komu připadne úkol sepsat pohnutou historii našeho letitého pánského souboru. Thálie poslala shůry Tomáše a pověřila ho, aby se stal magistrem skrze své oblíbené divadlo.“

Ke Zdeňku Svěrákovi se před symbolickým aktem křtu knihy Divadlo Járy Cimrmana po padesátce… přidávají i ostatní herci s přáním, aby se dílo stalo knižním hitem. Což se už jen vzhledem k dlouho dopředu vyprodaným představením svědčícím o nesmírné oblibě cimrmanovských her jistě naplní.

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeDivadlo Járy Cimrmana po padesátce…

Maleček, Tomáš

Cosmopolis, 2021

Napsat komentář