Magnesia Litera 2020

Magnesia Litera 2020
Devatenáctý ročník udílení knižních cen Magnesia Litera zná své vítěze. Slavnostní vyhlášení proběhlo poslední srpnový den. Připravili jsme pro vás seznam vítězných titulů, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Kniha roku a Litera za naučnou literaturu

zobrazit info o knizeŽižkův nový životopis vyšel u příležitosti 600. výročí výbuchu husitské revoluce a napravuje bilanci české historiografie, jež po husitské tetralogii Františka Šmahela nepřišla s fundovaným vědeckým dílem na toto vzrušující téma již čtvrt století. Kniha Jan Žižka: Život a doba husitského válečníka (vydaná nakladatelstvím Paseka) představuje druhou nejrozsáhlejší práci o Žižkovi.

Magnesia Litera 2020

Litera za prózu

zobrazit info o knizeJiří Kratochvil se inspiroval symbolem lišky a příběh Lišky v dámu (vydáno nakladatelstvím Druhé město) se odehrává v padesátých letech minulého století. Liščí krasavice Sylva, vycvičená k diverzním akcím, se zamiluje do dělníka Pavla. Ten je zase zpracován pro služby v StB. A tam kde je láska, může být i svoboda a naděje.

Moleskine Litera za poezii

zobrazit info o knizeEwald Murrer oživil v knize Noční četba (vydaná nakladatelstvím Aula) zapomenutý žánr v podobě básnické fantastické povídky. Sedmá sbírka obsahuje na 100 epických básní, ve kterých nechybí imaginace a zájem o tajemno. Autor pokračuje ve svém osobitém stylu.

Litera za knihu pro děti a mládež

zobrazit info o knizeV bohatě ilustrovaném románu A jako Antarktida, určeném pro malé i velké čtenáře, zasazuje jeho autor děj do nejméně poznaného kontinentu. Nabízí na něj nový pohled a ukazuje, že ho lze objevovat a využívat bez toho, aniž bychom způsobili ekologickou pohromu. Knihu vydalo nakladatelství Labyrint.

Litera za nakladatelský čin

zobrazit info o knizeTuto cenu získalo exkluzivní velkoformátové vydání významného filozofického díla Labyrint světa a ráj srdce (vydáno nakladatelstvím Práh). Původní text doplňuje i upravený a srozumitelný pro 21. století. A čtenáře zaujmou především dvoustranné koláže Miroslava Huptycha, které sklidily ohlas i v zahraničí.

Litera za překladovou knihu

zobrazit info o knizeSvazek Patrick Melrose I přináší první tři romány z pětidílného, částečně autobiografického cyklu románů o Patricku Melroseovi z let 1992–2011, v němž se vypravěč vyrovnává s tím, že se stal „hračkou v sadomasochistických hrátkách svých rodičů. O překlad se postaral Ladislav Nagy a o vydání nakladatelství Argo.

Litera za publicistiku

zobrazit info o knizeAleš Palán po dobu roku a půl jezdil za dalšími lidmi, kteří žijí mimo civilizaci, a díky tomu vznikla kniha Jako v nebi, jenže jinak. (vydaná nakladatelstvím Prostor, naše recenze). V rozhovorech opět přináší vyhraněné postoje aktérů, zajímavé životní příběhy a dávku přírodní mystiky. Opět nechybí fotografická příloha.

DILIA Litera za debut roku

zobrazit info o knizeTuto cenu si odnesl za svou prvotinu Hranice lesa Vratislav Kadlec. Jedná se o sbírku sedmnácti povídek, ve kterých kombinuje vážnost situace s humorem. Hlavním pojítkem jsou různé podoby hranic. Knihu vydalo nakladatelství Argo.

 

Kosmas Cena čtenářů

zobrazit info o knizeŽe je pes přítel člověka, dokazuje i kniha Gump: Pes, který naučil lidi žít. (vydaná nakladatelstvím Kontrast patřícím pod společnost Knihy Dobrovský). Jedná se o místy až srdceryvné vyprávění očima psího tuláka Gumpa, který přesto nakonec najde opravdové štěstí. Autor se setkal s trýznivými psími osudy a s jejich zážitky, nad kterými někdy zůstává rozum stát.

Magnesia Blog roku

V minulém roce se Jiřímu Švihálkovi a jeho ženě Katce obrátil život naruby. Na motorce se připletli k těžké dopravní nehodě, po níž skončili v nemocnici, kde se po operaci z Jiřího stává „jednonožec“ neboli, jak se sám nazývá, Pacholeg. Poté, co mu jeho známá na pokoj donesla tužku a papír s doporučením, aby si všechno zapsal, rozhodl své poznámky přenést do blogu, který se rychle začal šířit. Příspěvků je dnes kolem 140 a skládají dohromady deník plný bolesti, zoufalství, narkotik, operačních sálů a převazů, ale i neuvěřitelného optimismu, nadhledu a humoru.

Magnesia Litera 2020

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJan Žižka
Život a doba husitského válečníka

Čornej, Petr

Paseka, 2019

zobrazit info o knizeLiška v dámu

Kratochvil, Jiří

Druhé město, 2019

zobrazit info o knizeNoční četba

Murrer, Ewald

Nakladatelství Aula, 2019

zobrazit info o knizeA jako Antarktida

Böhm, David

Labyrint, 2019

zobrazit info o knizeLabyrint světa a ráj srdce

Komenský, Jan Amos

Práh, 2019

zobrazit info o knizePatrick Melrose I.

Aubyn, Edward St

Argo, 2019

zobrazit info o knizeJako v nebi, jenže jinak
Nová setkání se samotáři z Čech a Moravy

Palán, Aleš – Pošová, Johana

Prostor, 2019

zobrazit info o knizeHranice lesa

Kadlec, Vratislav

Argo, 2019

zobrazit info o knizeGump: Pes, který naučil lidi žít

Rožek, Filip

Kontrast, 2019

Napsat komentář