Kniha, jejíž vydání je stejně skandální jako její neautorizovaný obsah…

437782_reading_boy
Životopis, jehož vydání se „hlavní hrdina“ bránil… Zajímá vás, jaký je ve skutečnosti Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks? Pak právě pro vás je tady jeho knižní autobiografie…

Julian Assange

JULIAN ASSANGE: NEAUTORIZOVANÁ AUTOBIOGRAFIE

Jde vlastně o pracovní verzi pamětí zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assangea. Text sleduje Assangeův dosavadní život od dospívání v rodné Austrálii, přes získávání ostruh v oblasti počítačového pirátství, až po založení internetového serveru, majícího za cíl zveřejňování uniklých citlivých informací jak vojenského, tak i politického a ekonomického charakteru.

Julian Assange se vydání tohoto svého životopisu nakonec silně bránil. Ale protože dle tvrzení nakladatelství Cannongate převzal zálohu a nevrátil ji, vyšel tento necenzurovaný popis života jedné z nejpozoruhodnějších postav moderní doby.

Assange a jeho spolupracovníci zveřejňovali na serveru Wikileaks.org informace, jež si různé vlády a korporace přály utajit. Prostřednictvím WikiLeaks se tento Australan snažil realizovat svoji představu světa, v němž si lidé utvářejí správný názor, protože mají neomezený přístup k pravdivým a svobodně šířeným informacím.

V pamětech vypráví o dětství, kdy žil s matkou často na útěku, o prvním setkání s počítačem, hackerském pubertálním období, o prvních konfliktech se zákonem a následném boji s těmi, kteří mají co skrývat, až k přípravě, realizaci a činnosti WikiLeaks. Assange vysvětluje, co ho v této souvislosti v životě formovalo, a velice kriticky se vyjadřuje k dnešnímu stavu práva člověka na to vlastnit informace, které by měl znát v přirozeně a zdravě fungující lidské společnosti.

Julian Assange si za svou činnost vysloužil nejen řadu významných ocenění, ale i nálepku člověka, „který má na rukou krev“. Vedle záležitostí spojených s právní problematikou zveřejňování tajných materiálů čelí i dalším obviněním a někteří vysocí američtí představitelé otevřeně volají po jeho „odstranění“.

————————————————————————————————————

Julian Assange
Julian Assange: Neautorizovaná autobiografie

Vydalo nakladatelství Jota

Formát: 145x210mm
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 270
Vydáno: 15.2.2012
ISBN: 978-80-7462-012-6


 

Julian Assange:

Julian Assange (*1971) je internetový aktivista, mluvčí a spoluzakladatel WikiLeaks – neziskové mediální společnosti, která v posledních letech zveřejňuje množství významných utajovaných dokumentů.

 „Pozoruhodný, velmi dobře napsaný příběh s nestandardním hlavním hrdinou – co víc si přát? Strhující čtení.“

Independent

 „Úžasně vystavěný opravdový příběh…“

The Times

„Není vlastně ani moc obtížné pochopit, proč slavný tvůrce WikiLeaks své memoáry nedotáhl do finiše. Kniha, jež vznikala formou rozhovorů, odhaluje Assangea jako mimořádnou osobnost, která je velmi inspirativní, ale zároveň silně narušená a nedokáže vyjít s nikým, kdo nesmýšlí přesně jako on.“

Sunday Times

„Fascinující autoportrét… Assange o sobě vyzradil mnoho… stojí za přečtení. Přestože je dnes pan Assange velmi snadným terčem útoků, má bezesporu co říct, byť jde často o mimořádně kontroverzní věci… Svět totiž občas potřebuje tyto svým způsobem otravné, na jednu věc soustředěné lidi, aby se posunul vpřed. A tak je díky aktivitám Juliana Assangea náš svět zase o něco otevřenější a transparentnější…“

Economist

Doporučení:
Share

Související knihy

zobrazit info o knizeJulian Assange: Neautorizovaná autobiografie

Assange, Julian

Jota, 2012

Napsat komentář